Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
PrijemLatest imagesTražiRegistruj sePristupi

 

 ROZELE-ROZEKA I DEO

Ići dole 
2 posters
AutorPoruka
srpskelegende
Moderator
Moderator
srpskelegende


Broj poruka : 1304
Datum upisa : 05.02.2011
Godina : 51
Lokacija : Banatsko Novo Selo

ROZELE-ROZEKA I DEO Empty
PočaljiNaslov: ROZELE-ROZEKA I DEO   ROZELE-ROZEKA I DEO EmptyPon Feb 14, 2011 4:39 pm

Rozele u prirodi nastanjujun jugoistočnu Australiju i Tasmaniu. Mogu se videti u manjim jatima ali nikad se ne gnezde jedni pored drugih .
Razlika u polovima je očigledna ( vidi sliku ) [url=[URL=https://2img.net/r/ihimizer/i/kp1511.jpg/]
Mužijak ima intenzivnije boje i robostniju glavu i znatno jači kljun , dok ženka ima manju glavu i manji nežniji kljun , ove razlike su uočljive već kod mladih u gnezdu! Veličina joj je 30 cm , a prosečan životni vek je oko 15 godina .
Rozele su otporne na niske temperature ( kao i većina Australijskih papagaja ) tako da mogu se držati napolju i zimi jedino im treba obezbediti zaklon gde mogu se zavući od vetra i kiše...
Hrane se raznim semenjem, smeša koju odgajivači najčešće daju je crni suncokret, šareni suncokret, proso, zob, ljušteni ovas, sirak, svetlo seme , treba obratiti pažnju da se crni suncokret daje u što manjim količinama jer je previše mastan pa se ptice ugoje od njega pa zato bolje koristiti šareni ili beli suncokret. ( ali svakako pri kupovini ptice treba se raspitati sčim je bio hranjen jer dosta teško uzimaju drugu vrstu semenja od onog koje su navikli ) , rado jedu voće kao i salatu i razni zeleniš.
Ako ga držimo kao kućnog ljubimca obezbedimo mu najmanje kavez od 0.5 m3 , ali ako ga držimo u paru i želimo ih razmnožavati nemojmo ih držati u manjem od 1.5 x 0.8 x 1.
Polno su zrele posle godinu dana ali nemojmo od njih prve godine očekivati mnogo ima parova koji več prve godine podižu potomke bez problema , ali za rozele je druga godina kad na njih možemo računati da će besprekorno raditi. Sezona parenja počinje u proleće krajem marta početkom aprila kada im trebamo staviti gnezda ( veličine 22x22x50 sa ropom od 6 cm , ova dubina je potrebna da bi mladi već redovno operjani izlazili iz gnezda , ako je gnezdo plitko oni iskoče vrlo rano ), u ovo vreme treba pojačati hranu sa proklijalim semenjem ( hrana + žito ) i sa rendanim kuvanim jajetom ali i nekoliko semenja konoplja u ovom periodu doprinosi bojem nagonu za parenje.
Ženke nose 4-8 belih jaja na kojima leže 18-21 dana ( samo ženka leži ) mladi sa 32-35 dana napuštaju gnezdo a roditelji ih još 15-20 dana hrane , ima parova koji imaju i dva pa čak i tri legla godišnje !
ROZELE-ROZEKA I DEO Slika0178ROZELE-ROZEKA I DEO Kp1511.th
Nazad na vrh Ići dole
holder
Neznanac
Neznanac



Broj poruka : 4
Datum upisa : 28.02.2011
Godina : 44
Lokacija : Banatska Ravnica

ROZELE-ROZEKA I DEO Empty
PočaljiNaslov: Re: ROZELE-ROZEKA I DEO   ROZELE-ROZEKA I DEO EmptyPon Feb 28, 2011 6:29 pm

Rozele su divne ptice, ja imam dva para, postavicu i slike malo kasnije. Držim ih u volijerama 2m*2m*0.8m. Uskoro očekujemo otopljenje (prolece) pa ce biti još rozela, mladih, nadam se... Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
srpskelegende
Moderator
Moderator
srpskelegende


Broj poruka : 1304
Datum upisa : 05.02.2011
Godina : 51
Lokacija : Banatsko Novo Selo

ROZELE-ROZEKA I DEO Empty
PočaljiNaslov: STENLIJEVA ROZELA(: Platycercus icterotis)   ROZELE-ROZEKA I DEO EmptySub Apr 30, 2011 8:08 am

ROZELE-ROZEKA I DEO Stenlijeva%20rozela
Stenlijeva rozela Rasprostranjenost : suva unutrašnjost jugozapade Australije.

Napomena: podvrsta xanthogenys-a, nisu bezrezervno prepoznatljivi zato što postoji i širok preklapajući prostor sa icterotisima i pticama sa istočne ivice područja rasprostiranja, stoga se značajno se razlikuju od standardne forme.

Stanište Stenlijeve rozele : trava savana sa drvećem, široke šume, voćnjaci, pašnjaci i kultivisane površine sa drvećem, kao i drveće duž vodotokova, preferira bagremove i kasaurina šipražja, samo povremeno se nalaze u gustim šumama eukaliptusa, uočeni su u parkovima u Pertu.

Status: Stenlijeva rozela je papagaj poznat po brojnosti.

Stenlijeva rozela navike : obično ih nalazimo u parovima i malim porodičnim grupama; povremeno se nekoliko grupa okuplja u vreme žetve u traganju za zrnevljem, te ih je teško uočiti, uglavnom se vidi samo kada leti iznad zemlje, u podnevnim satima preferira da ostane na viskoim stablima eukaliptusa, Stenlijeva rozela se veoma često odomaćuje oko seoskih kuća; parovi ostaju zajedno, sedelački način život, let bodar i lepršav; sličan Psephotus vrsti, brzi udaci krilima sa naizmeničnim jednoličnim letenjem, poziv za kontakt je brzo ponavljajući kving-kving, podseća na papagaja Mulga (Psephotus varius).

Prirodna ishrana: Stenlijeva rozela uglavnom za ishranu koristi semena trava i delove povrća nađene na tlu, uz voće, bobice, pupoljke, orahe, cveće, nektar, insekte i njihove larve, povremeno prouzrokuje štetu voćnjacima, posebno jabuke, i na kultivisanim oblastima.

Ponašanje tokom parenja: sezona parenja Stenlijeve rozele od avgusta do decembra, glavni mesec je septembar; gnezdi se gotovo isključivo u rupama drveća ili šupljinama trulih i zdravih stabala eukaliptusa, leglo od 3 do 7 jaja, obično 5 jaja; ženka sama leži, mužjak ostaje u blizini gnezda; vreme inkubacije 19 dana; ženka samo na kratko ostavlja gnezdo zbog hrane u jutarnjim i večernjim satima; period perjanja 5 nedelja, mladunci ne dobijaju perje kao kod potpuno odraslih, dimenzije jaja 25,9 x 21,9 mm .

Stenlijeva rozela je prilično tih mali papagaj, nije stidljiv, jak i izdržljiv, može se držati sa drugim pticama, dobri letači; redovno im treba obezbediti zalihe voćaka i grane vrbe, voli kupanje, i čeprkanje u pesku na podu kaveza; zahteva standardnu temperaturu.

Stenlijeva rozela smeštaj: u parovima u letu izvan najmanje 3 x 1 x 2 m sa zaštitnom granicom; kutija za gneždenje 18 x 18 x 50 cm, sa ulaznom rupom 5 cm u prečniku.

Hrana: Stenlijeva rozela traži u ishrani mešavinu suncokretovog, semena trave za kanarince, razna prosa, semena korova, zobi, pšenice i nekih konoplji, razna voća i povrća, posebno šargarepa i jabuke, šipak, bobice oskoruše; zeleniš (Mišjakina, maslačak, itd); hrana od jaja, hrana za insekte i suncokret.

Stenlijeva rozela parenje : redovno se postiže i nije previše komplikovano; parenje uglavnom počinje u aprilu ili maju, leglo obično sadrži 5 do 7 jaja; period inkubacije 19 do 20 dana; period perjanja 35 dana; mladunci su nezavisni posle 14 dana, odvajaju se od roditelja najkasnije četiri nedelje posle perjanja, parenje je moguće dva puta godišnje; mladunci mogu biti napadnuti od strane mužjaka, nisu osetljivi na inspekcije gnezda.
Nazad na vrh Ići dole
holder
Neznanac
Neznanac



Broj poruka : 4
Datum upisa : 28.02.2011
Godina : 44
Lokacija : Banatska Ravnica

ROZELE-ROZEKA I DEO Empty
PočaljiNaslov: Re: ROZELE-ROZEKA I DEO   ROZELE-ROZEKA I DEO EmptyNed Maj 08, 2011 12:09 pm

Ovo su neke od mojih rozela.

ROZELE-ROZEKA I DEO Dsc02568sp

ROZELE-ROZEKA I DEO Dsc02569m
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





ROZELE-ROZEKA I DEO Empty
PočaljiNaslov: Re: ROZELE-ROZEKA I DEO   ROZELE-ROZEKA I DEO Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
ROZELE-ROZEKA I DEO
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
 :: Ostale Zivotinje :: Ptice :: Papagaji, Kanarinci i Zebe-
Skoči na: