Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
PrijemLatest imagesTražiRegistruj sePristupi

 

 ANAFILATICKI SOK -UBOD BCELE I DEO

Ići dole 
AutorPoruka
srpskelegende
Moderator
Moderator
srpskelegende


Broj poruka : 1304
Datum upisa : 05.02.2011
Godina : 51
Lokacija : Banatsko Novo Selo

ANAFILATICKI SOK -UBOD BCELE I DEO Empty
PočaljiNaslov: ANAFILATICKI SOK -UBOD BCELE I DEO   ANAFILATICKI SOK -UBOD BCELE I DEO EmptySub Mar 05, 2011 10:20 am


Oprez!
Pčelinja žaoka je koplje koje ona izbacuje iz svog zatka. Ono ima po 9 bodlji sa svake strane koje spriječavaju da se žaoka povuče i kada pčela nakon uboda pokuša da se odvoji od sopstvene žaoke, rastrgne svoje tijelo i umire. Toliko o pčelama, ostatak članka posvećujemo osobama koje su osjetile žaoku i kako su reagovale.
Ako osoba nakon uboda pčele osjeti bol u stomaku, metalni ukus u ustima, mučninu, nadutost, nagon za povraćanjem, dijareju, povraćanje, zatim otežano disanje često praćeno kašljem, šmrktanje, otežano gutanje, slabost, groznicu (hladnoću), strah, poremećaj svijesti, natečen jezik i proširene zjenice, a na tijelu se vidi crvenilo i osjeti svrab očiju, usta i nosa, pad pritiska i tahikardija onda su sve ovo prilično sigurni simptomi da je doživljen anafilatički šok. Sve ovo može biti praćeno i gubitkom svijesti pa čak i padom u komu, a mogu biti i još teže posljedice.
Većina ovih reakcija se javlja veoma brzo (mada postoje slučajevi i kad se simptomi javljaju nekoliko sati nakon dodira sa alergenom, u ovom slučaju pčelom) i treba djelovati odmah. Bolesnika je potrebno postaviti u ležeći položaj sa podignutim nogama iz usta izvaditi eventualne zalogaje hrane ili vještačku vilicu, i, ako je moguće, obezbjediti mu dovoljnu količinu kiseonika. Lijekovi koji mogu pomoći i koje bi pčelari trebalo da imaju u svojoj priručnoj apoteci su epinem, ampule adrenalina, anakit, sinopen, deksametason, supraperin, dimidril, fenergan, bronal svaki sa svojom namjenom, a uglavnom antihistaminici, a koji će se naći u torbici prve pomoći je najbolje odrediti u konsultaciji sa ljekarom, posebno ako se zna da je veliki broj pčelara u trećem dobu pa bi uzimanje recimo adrenalina na svoju ruku moglo dovesti do kontraindikacija. Kod blažih reakcija pomažu tablete sa kalcijumom.
Naravno, bilo bi preporučljivo obaviti alergo test prije početka bavljenja pčelarstvom jer ukoliko je osoba alergična na ubod pčele nema te zaštite koja će je u potpunosti poštedjeti od eventualnih neprijatnosti. Kao preventivu izbjegavati odjeću jarkih boja koja privlači pčele i druge insekte i smanjiti nanošenje parfema, sapuna krema i slične kozmetike jakih mirisa.
Izuzev uboda pčela, osa i stršljenova, anafilaktički šok može biti posljedica i drugih oblika alergije, prije svega na lijekove (najčešće antibiotici), zatim kontrastna sredstva za snimanja u radiologiji kao i na pojedine životne namirnice koje koristimo u ishrani poput jaja, kikirikija, ribe, oraha ili nekih vrsta voća.
Na sreću, statistike kažu da je vjerovatnoća da je osoba alergična na ubod pčele manja od jednog promila.
Nazad na vrh Ići dole
 
ANAFILATICKI SOK -UBOD BCELE I DEO
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
 :: Privreda :: Pcelarstvo-
Skoči na: