Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
PrijemLatest imagesTražiRegistruj sePristupi

 

 BUCOV LOV I DEO

Ići dole 
2 posters
AutorPoruka
dudo
Pocetnik
Pocetnik
dudo


Broj poruka : 76
Datum upisa : 20.02.2011
Godina : 52
Lokacija : Jagodina

BUCOV LOV I DEO Empty
PočaljiNaslov: BUCOV LOV I DEO   BUCOV LOV I DEO EmptyUto Mar 01, 2011 8:56 am

BUCOV

Bucov, bolen ili belun, takođe pripada šaranskom rodu. Po načinu ishrane, međutim, svrstan je u grabljivu ribu, koja dok je mlađa živi u BUCOVjatima.Kao i sve grabljivice vretenastog je oblika sa izrazito visokim leđima i duboko usečenim repnim perajem. Glava mu je srazmerno mala i sa duboko usečenim ustima, bez zuba u vilicama.Poput šarana zubi su mu u ždrelu. Poznato je da bucov voli mirnije vode i izbegava matice. Ali, kad lovi, često menja mesta zalazeći u virove pa čak i u plićake kraj obale. Mresti se od aprila do juna. Ženke polože i do 500 000 komada ikre, koju lepe na peskovitom dnu.
Cime se hrani:
U mladosti bucov se hrani planktonima i sitnim vodenim životinjicama. Kasnije, hrani se isključivo punoglavcima, sitnijim ribama i žabama. Gladan, ne prašta ni svojoj sabraći. Pouzdano se zna da bucov lovi čitavog dana samo kad je oblačno. U ostalim prilikama posle obilnog obroka pravi predah od nekoliko sati. Prvi odmor mu je u osvit zore. Tri do četiri sata kasnije ponovo se javlja, a zatim tek popodne i predveče. Manji primerci u jatu kreću za plenom, dok krupniji krstare pojedinačno, prateći jata sitnijih riba do same obale. Hraneći se obilno naraste i do 14 kg. Tek od nedavno proglašen je sportskom ribom, jer se bori šilavo poput pastrmke. Meso bucova nije cenjeno – puno je kostiju, a naročito sitnih u obliku slova „Y“.
Tehnika ribolova:
Lovi se na plovak i dubinski sa kederovanom živom ribicom uspešnije nego na parče ribe. Udica mora da je sitnija i po mogućnosti bela na tankom podvezu. Dobri rezultati postižu se i blinkerisanjem. Na mestima sa jačim strujanjem vode najpogodnije su lelujajuće varalice uske forme – najmanji „efect“ (25-30 mm), a na mirnim mestima – leptirice „meps“ od 0-2. Bucov rado napada i veštaačku mušicu od 10-12 sa crnim trupom i crvenim repom („zulu“). Napada „Ružno pače“, „Ami“ i „Rapale“ uske forme dužine 30-40 mm, srebrnasto-bele boje, koje podsećaju na sitnu beovicu. Za bucova ove varalice trba vući upravno na tok reke ili uzvodno. Za razliku od ostalih riba koje se love varalicama vučenim niz vodu, kod bucova je postupak obrnut. Varalice treba baciti u pravcu susedne obale i vući ih uzvodno. Dobrao je ako se na kraj ribolovnog konca veže mali „efect“ a iznad njega 40-50 cm veštačka mušica, pa neka bira. Ribolovni konac ne treba da bude deblji od 0.30mm.

PREUZETO SA WWW.PECAROS.COM
Nazad na vrh Ići dole
srpskelegende
Moderator
Moderator
srpskelegende


Broj poruka : 1304
Datum upisa : 05.02.2011
Godina : 51
Lokacija : Banatsko Novo Selo

BUCOV LOV I DEO Empty
PočaljiNaslov: Re: BUCOV LOV I DEO   BUCOV LOV I DEO EmptyPet Apr 29, 2011 11:58 am

BUCOV LOV I DEO Lov+Bucova+(Bolen)+Na+%C5%BDivu+Ribicu
Bucov je riba grabljivica koju nalazimo na mjestima gdje se voda vrtloži. Naslazimo ga i lovimo u brzacima gdje pokraj brzaka ima i mirne vode, ako se u brzaku nalazi neki kamen ili drvo ili bilo šta što zaustavlja vodu i pravi vrtloženje tu je Bucov (Bolen). Kada na rjeci naiđete na iskopine koje su nastale vađenjem pjeska, pa je teren plitak, pa naglo dubok i uz to još ako je brža voda ulov je zagarantovan.
Loviti Bucova (Bolen) možete u bilo kojem dobu dana, ali je provjereno da Bucov najbolje uzima mamac rano ujutro čim počinje da svanjiva. Dan koji izaberete za lov na Bucova, trebao bi da bude sunčan i topao. Pri lovu Bucova treba da ste što manje uočljivi jer bucov jako dobro vidi, a kada nas vidi teško se odučuje na udarac.

Objasniću vam način na koji ja lovim Bucova i uvjek je uspješan.

Lov Bucova na rep od ribice ili malu ribicu; kada lovimo bucova na repić od ribice ili na ribicu veličine 2 do 3 cm, udica netreba da je velika (12 veličina ili 10) kako bi imali brz udarac.
Razmak između udice i olova netreba da je ispod 30 cm.
Silk ili najlon treba da je debljine do 0,25, što je tanji to riba pre uzima mamac.
Plovak treba da je težine do 6 grama.
Štap krući od 3 m pa do 5 m.
Dubina plovka nesmije biti veća od 50 cm bez obzira da dubinu vode gdje se lovi,
što pliće to bolje.
Kada se lovi na rep od ribice udica treba da se proniže od repa, kako bi kraj udice koja kača izašao na kraj mesa.
Čitava mala ribica se stavlja na udicu tako što je pronižete od glave ka repu, kako bi ribica izgledala što prirodnije u vodi.
Ovaj način lova Smuđa (Bolen) koristim već dugi niz godina i veoma je uspješan, lak i praktičan za sve ribolovce.
Na ovakav način lova ne samo da će vam se javljati Bucov nego i druge grabljivice će rado da konzumiraju vaš mamac.
Pa ribići neka se peraje vioree...
Nazad na vrh Ići dole
 
BUCOV LOV I DEO
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
 :: Lov :: Ribolov-
Skoči na: