redstavlja specificnu rasu prevrtaca, tacnije vrtaca, golubova koji se vrte oko zamisljene ose i prilikom izvodjenja vrtenja odaju sliku zatvorenog kruga (tanjira) koji propada prema zemlji. Rasa je nastala tokom 19. veka, prema pricanju starih odgajivaca iz Pristine, gde se najvise rasa gajila, ali i iz ostali delova Kosova ova rasa je nastala od prevrtaca sa Orijenta koje su doneli Turci osvajanjem ovih krajeva. Ukrstanjem, linijski, turskih rasa prevrtaca sa domacim rasama tzv. kutovi, ali i golubovima iz centrlane Srbije i Vojvodine koji su se prevrtali preko repa selekcijom je dolazilo do tipizacije i standardizacije nove rase. Veliki doprinos stvaranju rase dali su tamosnji odgajivaci na usavrsavanju odlika rase koje i danas krase duneka.
Let i prevrtanje:
Sposobnost ove rase za let je izvanredna. Izdrzljivi su i mogu da lete visoko, od 150 do 350m, a ima jedinki koje lete i na visinama od 500m. Let ne traje dugo, svega nekoliko minuta dok ne dostignu optimalnu visinu 150-200m i pogodan ugao da bi se pusili DROPERI, golubovi koji ih mame prema golubarniku, sto je za duneka u vazduhu znak za pocetak vrtenja. Prilikom vrtenja golub mora da zatvori krug, s polurasirenim krilima, vrteci na desno ili levo krilo prema zemlji. Vrtrnje se ceni prema duzini i brzini, sto duze i sto brze, to je bolje. Glava, rep, krila i noge se ne odvajaju iz figure i ne mogu se videti prilikom vrtenja. Desava se da izvarendni primerci ne prekinu vrtenje sve do zemlje, sto je prelepo za odgajivace i publiku ali najcesce kobno za samog goluba. Ovakvi primerci se odrzavaju u zivotu samo pravilnom ishranom i dobrim treningom. Sto se tice pola, nema razlike u prevrtanju.
Karakteristika ove rase je da veoma tesko dolazi u formu, a veoma lako ispada iz forme, tako da je izazov za odgajivaca velik. Odgajivaci duneka koriste posebne stapove kojima dodiruju golubove i ti golubovi koji su dotaknuti stapom idu na let. Golubovi se brzo privikavaju na taj rezim treninga.
Duneci lete u jatu po tri goluba, sto je redji slucaj ili pojedinacno uz prateceg goluba koji leti sa dunekom i podize ga do pozeljne visine sto je najsire prihvacen vid takmicenja. Za prateceg goluba se obicno koriste tzv. “Djulije” koji su se pokazali kao najbolji pratioci duneka.