Kumato – crni paradajz
Veliko interesovanje medija i agrarne javnosti je pobudilo pojavljivanje crnog paradajza "Kumata". Od samog starta brojne kontraverze prate ovaj paradajz, kao rezultat sukoba semenskih kuća, a mi prenosimo samo neke od njih.
Posle više od šest godina ispitivanja na plantažama u Almeriji (Španija), nedavno se na tržištu u Velike Britanije pojavio Kumato - paradajz crnih plodova. Reč je o vrsti Lycopersicion chesmanii, koja kao endemska biljka raste u arhipelagu Galapagos. Međutim, pokazalo se da mu odgovara i područje Mediterana.
Prema naučnim istraživanjima, ukusni plodovi ovog paradajza bogati su vitaminom C i antioksidantima. Poznata je i njihova izuzetna uloga u razmnožavanju čuvenih džinovskih kornjača sa Galapagosa.
Prodaja ovog neobičnog paradajza je izvaredna, iako nije potvrđeno da konzumiranje crnih plodova ima isti efekat kao kod kornjača.
Članak preuzet iz revije "Dobro jutro"
Istražujući dalje po Internetu, na osnovu informacije od kolega iz revije "Dobro jutro" posetili smo razne diskusione grupe proizvođača i ljubitelja povrća koji su veoma zainteresovani za uzgoj crnog paradajza. Prezentovaćemo Vam pitanja i odgovore u vezi sa ovom tematikom na sajtu
http://www.seedfest.co.uk/, ne ulazeći u verodostojnost informacija. Reč je o klasičnom primeru "sukoba" dveju semenarskih kuća.
Pitanje: Prema novinskom članku u kojem se opisuje crni paradajz Kumato, autor tvrdi da je originalni crni paradajz vodi poreklo sa Galapagosa i da isti konzumiraju ogromne kornjače u sezoni parenja. Da li je to tačno?
Odgovor: Ne. Crni paradajz se prvi put pojavljuje u Južnoj Ukraini pre 500 godina gde su seme ostavili ruski vojnici vraćajući se kući posle Krimskog rata. Naša saznanja govore da crni paradajz nije nastao na Galapagosu.
Pitanje: Da li je crni paradajz pripada vrsti Lycopersicon cheesmanii?
Odgovor: Ne. Crni paradajz pripada vrsti Lycopersicon esculentum, koja se nalazi na milionima plantaža i tezgama supermarketa širom sveta. Vremenom će se pokazati da je proizvođač (koga ovde nećemo pominjati) razvio i predstavio varijetet "Kumato" koji je dobio ukrštanjem sa paradajzom sa Galapagosa (Lycopersicon cheesmanii).
Pitanje: Da li je crni paradajz rezultat genetske modifikacije? Stalno čitam novinske i Internet članke u kojima se tvrdi da su crni paradajz i purpurna šargarepa GM organizmi. Da li je to istina?
Odgovor: Crni paradajz je rezultat stotina godina selekcije, i odabiranja plodova sa tamnijim pigmentom od standardnog crvenog. Nikakve genetičke manipulacije nisu uključene. Purpurna je originalna boja šargarepe, premda danas većinu čini dobro znana narandžasta.
Pitanje: Da li je crni paradajz zaista crn?
Odgovor: Crni paradajz, kao i crna ruža, nije u potpunosti crn. Naziv "Crni paradajz" podrazumeva opseg od tamno crvene do braon boje sa primesama boje mahagonija. To su, u stvari, veoma tamni primerci, koji se približavaju crnoj boji kojoj selekcija teži.
Pitanje: Gde mogu da nabavim Kumato seme ili rasad?
Odgovor: Ne možete nabaviti Kumato seme ili rasad. Mi smo već tražili od (proizvođač) seme. Dobili smo odgovor da seme neće distribuirati semenarskim kućama i proizvođačima. Ako želite da gajite sličan varijetet preporučujemo Nyagous Black.
Pitanje: Koliko varijeteta crnog paradajza postoji?
Odgovor: Postoji oko 50-tak varijeteta crnog paradajza koji se uzgajaju širom sveta. Mi u našoj kolekciji imamo 40 varijeteta, što je čini najbogatijom kolekcijom ovog tipa u svetu.
Inače, paketić od 20+ semenki Black Krim paradajza košta 3$