Stenlijeva rozela Rasprostranjenost : suva unutrašnjost jugozapade Australije.
Napomena: podvrsta xanthogenys-a, nisu bezrezervno prepoznatljivi zato što postoji i širok preklapajući prostor sa icterotisima i pticama sa istočne ivice područja rasprostiranja, stoga se značajno se razlikuju od standardne forme.
Stanište Stenlijeve rozele : trava savana sa drvećem, široke šume, voćnjaci, pašnjaci i kultivisane površine sa drvećem, kao i drveće duž vodotokova, preferira bagremove i kasaurina šipražja, samo povremeno se nalaze u gustim šumama eukaliptusa, uočeni su u parkovima u Pertu.
Status: Stenlijeva rozela je papagaj poznat po brojnosti.
Stenlijeva rozela navike : obično ih nalazimo u parovima i malim porodičnim grupama; povremeno se nekoliko grupa okuplja u vreme žetve u traganju za zrnevljem, te ih je teško uočiti, uglavnom se vidi samo kada leti iznad zemlje, u podnevnim satima preferira da ostane na viskoim stablima eukaliptusa, Stenlijeva rozela se veoma često odomaćuje oko seoskih kuća; parovi ostaju zajedno, sedelački način život, let bodar i lepršav; sličan Psephotus vrsti, brzi udaci krilima sa naizmeničnim jednoličnim letenjem, poziv za kontakt je brzo ponavljajući kving-kving, podseća na papagaja Mulga (Psephotus varius).
Prirodna ishrana: Stenlijeva rozela uglavnom za ishranu koristi semena trava i delove povrća nađene na tlu, uz voće, bobice, pupoljke, orahe, cveće, nektar, insekte i njihove larve, povremeno prouzrokuje štetu voćnjacima, posebno jabuke, i na kultivisanim oblastima.
Ponašanje tokom parenja: sezona parenja Stenlijeve rozele od avgusta do decembra, glavni mesec je septembar; gnezdi se gotovo isključivo u rupama drveća ili šupljinama trulih i zdravih stabala eukaliptusa, leglo od 3 do 7 jaja, obično 5 jaja; ženka sama leži, mužjak ostaje u blizini gnezda; vreme inkubacije 19 dana; ženka samo na kratko ostavlja gnezdo zbog hrane u jutarnjim i večernjim satima; period perjanja 5 nedelja, mladunci ne dobijaju perje kao kod potpuno odraslih, dimenzije jaja 25,9 x 21,9 mm .
Stenlijeva rozela je prilično tih mali papagaj, nije stidljiv, jak i izdržljiv, može se držati sa drugim pticama, dobri letači; redovno im treba obezbediti zalihe voćaka i grane vrbe, voli kupanje, i čeprkanje u pesku na podu kaveza; zahteva standardnu temperaturu.
Stenlijeva rozela smeštaj: u parovima u letu izvan najmanje 3 x 1 x 2 m sa zaštitnom granicom; kutija za gneždenje 18 x 18 x 50 cm, sa ulaznom rupom 5 cm u prečniku.
Hrana: Stenlijeva rozela traži u ishrani mešavinu suncokretovog, semena trave za kanarince, razna prosa, semena korova, zobi, pšenice i nekih konoplji, razna voća i povrća, posebno šargarepa i jabuke, šipak, bobice oskoruše; zeleniš (Mišjakina, maslačak, itd); hrana od jaja, hrana za insekte i suncokret.
Stenlijeva rozela parenje : redovno se postiže i nije previše komplikovano; parenje uglavnom počinje u aprilu ili maju, leglo obično sadrži 5 do 7 jaja; period inkubacije 19 do 20 dana; period perjanja 35 dana; mladunci su nezavisni posle 14 dana, odvajaju se od roditelja najkasnije četiri nedelje posle perjanja, parenje je moguće dva puta godišnje; mladunci mogu biti napadnuti od strane mužjaka, nisu osetljivi na inspekcije gnezda.