Evo da napisem nesto o uzgoju Izlozbenih Tigrica. Pripremi za parenje i slicno.
Pripremu za parenje koje obicno pocinje u oktobru/novembru pocinjem vec po zavrsetku prethodne sezone parenja. Kraj sezone parenja je april/maj. Tada biram, odlucujem i planiram, kojeg muzijaka sa kojom zenkom, sta mi od ptica nedostaje za novu sezonu itd.
Mnogi odgajivaci Izlozbenih Tigrica rade iskljucivo na kvalitetu tela ptica i neobaziru se na boje i varijacije.
Tako da su na izlozbama u Norveskoj u 70% slucajeva zastupljene tigrice "sivozelene" (Grey Green) i sive (Grey).
Inace ove dve boje su izlozbeno gledano najkvalitetnije i u ostatku Evrope.
Moja omiljena varijacija je "SPANGLE" i "DOMINANT PIED" tako da se uglavnom koncetrisem na uzgoj ove dve varijacije. Naravno cilj mi je stvoriti pticu ovih varijacija vrhunskog izgleda. Malo je tezi nacin ovim putem doci do dobrog rezultata na izlozbi, ali nije nemoguc.
Vecina odgajivca pari svoje ptice u srodstvu/linijski. Ja u vecini slucajeva izbegavam ovakva parenja. Mnogi ne, tako da danasnje Izlobene Tigrice imaju mnogo problema.
Pred pocetak sezone parenja obicno dajem pticama drugaciju hranu nego standardno.
Vise vitamina i minerala, proteinska hrana, proklijalo seme, vitamin E i vitamin D. Pticama je stalno dostupan i jod blok.
Po nekom pravilu nebi trebalo stavljati dve neiskusne ptice koje se do tada nisu parili. Pozeljno je da barem jedna bude iskusna. Potrebno je pogoditi i koja je ptica u formi za parenje. Kod zenki se obicno to procenjuje po nosnici koja promeni boju i strukturu. Zenke koje su "nervozne" grickaju grancice, kavez i stalno su aktivne, obicno su i u dobroj formi za parenje.
Muzijaci su u glavnom mnogo spremniji za parenje tako da sa njima ima manje problema. Ako oni plesu, skakucu i namecu se zenki i muzijacima (da i muzijacima), udaraju kljunom po preckama, onda je to znak da su i oni formi.
Jedan od navodno sigurnih znakova da su spremni za parenje je toplota nogu. Zaista kod nekih su kada noge prislonite svojim usnama noge hladne, a kod nekih tople. E, ptice koje imaju tople noge su spremne za parenje. One sa hladnim nogama nisu i netreba ih pustati na parenje.
Moj prijatelj i odgajivac tvrdi da se ovoga pridrzava radikalno i da mu je broj oplodjenih jaja dramaticno skocio. Ja sam se donekle ovoga "pravila" drzao prosle sezone i nista se dramaticno nije desilo.
Cak sam imao mlade kod para kod kojeg su oba roditelja imala hladne noge.
Medjutim neodbacujem ovu teoriju, ali je ja licno nisam dovoljno ispitao.
Jos jedna vazna stvar pre pustanja para na parenje je bitna kod Izlozbenih Tigrica. Zbog velicine i gustine njihovog perija pozeljno je odstraniti perije oko polnih organa. Ovo u slucaju obicnih tigrica nije potrebno raditi. Perije se moze odsraniti makazicama ili pocupati. Ako se cupa mora se ponoviti nakon izlazenja mladih i eventualne nove runde.
Zenka leze jaja u razmaku od po dva dana. Obicno 5-7 jaja. Prvi mladi izlazi iz jajeta nakon 18 dana. Ostali u razmacima od po dva dana.
Nakon cetvrtog snesenog jajeta moze se videti dali su prva jaja oplocena. Uz pomoc male, ali jace baterijske lampe osvetlimo jaje. Ukoliko se naziru kapilari u jajetu to je znak da je jaje oplodjeno. Tako se ustanovi da li je parenje bilo uspesno. Ukoliko se nakon nekoliko dana ustanovi da jaja nisu oplodjena, gnezdo se zatvara i pokusava se ponovo nakon nekoliko dana.
Teperatura kod Izozbenih Tigrica nema veliki znacaj.
Mogu da se pare i na 8-10+stepeni, cak i manje. Kod mene je temperatura obicno oko 15+ stepeni. Ove zime je cesto bila i oko 10+ a da nije bilo nikakvih posledica.
Mnogo bitnija je vlaznost vazduha za parenje.
Vlaznost bi trebala da bude izmedju 50-60%. Ako vlaznos prelazi 60% moglo bi doci do "davljenja" pileta u jajetu. Vlaznost preko 75% dovodi do pojave raznih gljivica i slicnog.
Niska vlaznost ispod 40% dovodi do isusivanja jajeta. Normalno je da jaje izgubi 15% tecnosti za vreme formiranja pileta, a ako je vlaznost ispod 40% jaje gubi vise tecnosti i pile moze da ugine u jajetu.
U periodu odhranjivanja mladih trebalo bi da im bude dostupna i proteinska hrana. Kao i proklijalo seme. Sargarepa, vitamini i slicno.
Ipak treba voditi racuna o proklijalom semenu. Neki tvrde da ga nebi trebalo davati, jer dovodi do stvaranja bakterija i problema sa stomakom. Razlicita su misljenja. U svakom slucaju ako se daje, treba ga drzati kratko dostupnog i brzo uklanjati. Ptice ga svakako odma i pojedu jer im je velika poslastica. Jedan poznati Danski odgajivac Izlozbenih Tigrica savetuje da ukoliko se daje proklijalo seme, onda u njega staviti beli luk u prahu. To navodno sprecava nastanak bakterija. Tako da ja pravim "smesu" proklijalo seme, sargarepa, proteinska hrana, vitamini-minerali i beli luk u prahu. Sve se izmesa i da pticama. Ostatke gledam da pokupim sto pre.
I jos jedan savet. Voditi racuna o mladima kada izlaze iz gnezda. Neke zenke hoce da napadaju mlade kada izadju iz gnezda. Neke su toliko agresivne da nanose smrtonosne povrede svojim mladim. Ukoliko je zenka agresivna i napada mlade, mozete/morete je izbaciti, a muzijak ce u potpunosti preuzeti obavezu hranjenja mladih. Eventualno se najmladji mogu prebaciti u druga gnezda pod uslovom da se ima jos parova u fazi odhranjivanja mladih. Sto je slucaj kod "pravih" odgajivaca. Cesto je broj parova koji su pusteni na parenje 10-15-20 ili vise parova.
Eto za pocetak od mene ovoliko!