Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
PrijemLatest imagesTražiRegistruj sePristupi

 

 Povrće za zimsku baštu

Ići dole 
AutorPoruka
srpskelegende
Moderator
Moderator
srpskelegende


Broj poruka : 1304
Datum upisa : 05.02.2011
Godina : 52
Lokacija : Banatsko Novo Selo

Povrće za zimsku baštu Empty
PočaljiNaslov: Povrće za zimsku baštu   Povrće za zimsku baštu EmptyPon Feb 28, 2011 11:33 am


Obavezno provjetravanje
U toku jeseni i zime u plastenicima i staklenicima bez dopunskog grijanja najčešće se gaje salata, spanać i crni luk, odnosno vrste koje podnose niske temperature. Osim pravilnog izbora sorte ili hibrida i tehnologije proizvodnje, treba poznavati i optimalne uslove uspijevanja ovih biljaka.
Kada je o ovoj proizvodnji riječ, nikako ne treba zanemariti provjetravanje. To je stalna mjera njege i zaštite, koja se primjenjuje u ovom periodu. Međutim, ukoliko je zemljište pravilno dezinfikovano i rasad dobro zaštićen, pojava raznih infekcija može izostati. Jedna od najboljih preventivnih mjera je redovno provjetravanje zaštićenog prostora. Naime, od rasađivanja do obrazovanja glavice salata najčešće strada od sive plijesni u slabo provjetrenim objektima.
S obzirom da smo o proizvodnji salate u zimskim uslovima ranije pisali, ovoga puta ukazaćemo na neke specifičnosti u proizvodnji spanaća i crnog luka.
Spanać je biljka hladnog podneblja. Sjeme klija već na četiri stepena. Optimalna temperatura za razvoj je 14-18, a biljke izdržavaju i preko minus osam stepeni.
Potreba ove vrste za svjetlošću nije velika, pa daje zadovoljavajuće prinose i kada se gaji kao međuusjev. U uslovima dugog dana brzo stvara cvjetonosno stablo.
Zbog slabo razvijenog korijena, koji se prostire u površinskim slojevima zemljišta, spanaću treba dosta vode. Ako ona nedostaje, biljke se sporo razvijaju, brzo stare i poslije stvaranja tri-četiri lista, pri višoj temperaturi, obrazuju generativne organe. Naročito veliki zahtjevi za zemljišnom i vazdušnom vlagom su tokom stvaranja listova.
Kada je o proizvodnji crnog luka riječ, svakako treba naglasiti da sjeme luka i arpadžika klijaju kada je temperatura od tri do pet, a najbrže na 20-25 stepeni. Tek iznikle biljke podnose mraz do minus četiri, listovi do minus sedam, a dobro ukorijenjene lukovice minus 25 stepeni. Ipak, najpovoljnija temperatura za porast listova i lukovica je 18-20 a najveća 35-40 stepeni.
Crni luk ne podnosti zasjenjavanje. Potrebna mu je nešto manja osvijetljenost nego paradajzu ili krastavcu, ali veća nego kupusu.
Zahtjevi crnog luka prema vlazi zavise od razvojne faze. U toku nicanja i najjačeg rasta listova neophodna je povećana vlažnost zemljišta i vazduha. U suprotnom, to se odvija usporeno, dok je tokom sazrijevanja potrebna blaga suša.
Luk srebrenjak ima veće zahtjeve prema zemljišnoj vlazi zbog uzgoja iz rasada, tako da se obavezno mora navodnjavati.
Nazad na vrh Ići dole
 
Povrće za zimsku baštu
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» MINI POVRCE
» Trogodišnje i dvogodišnje voćne sadnice za dvorište i baštu

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
 :: Privreda :: Poljoprivreda :: Povrtarstvo-
Skoči na: