Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
PrijemLatest imagesTražiRegistruj sePristupi

 

 POROĐAJ (KOĆENJE) KUJE I BRIGA O ŠTENCIMA U PRVIH 12 NEDELJA STAROSTI

Ići dole 
4 posters
AutorPoruka
ivan610988
Neznanac
Neznanac
ivan610988


Broj poruka : 40
Datum upisa : 04.03.2011
Godina : 35
Lokacija : Veliko Gradište - Požeženo

POROĐAJ (KOĆENJE) KUJE I BRIGA O ŠTENCIMA U PRVIH 12 NEDELJA STAROSTI Empty
PočaljiNaslov: POROĐAJ (KOĆENJE) KUJE I BRIGA O ŠTENCIMA U PRVIH 12 NEDELJA STAROSTI   POROĐAJ (KOĆENJE) KUJE I BRIGA O ŠTENCIMA U PRVIH 12 NEDELJA STAROSTI EmptyPon Mar 07, 2011 11:11 am

Pred sam porodjaj, kuji je potrebno obezbediti adekvatne uslove za to. Kuji je potrebno obezbediti mirno i skrovito mesto, ali gde ce biti stalno vidna coveku, dovoljno toplo, sa adekvatnom podlogom, bez promaje, buke i direktnog uticaja sunca. Potrebno joj je obezbediti dovoljno hrane, a posebno sveze vode, da bi se izbegla dehidratacija. Higijenski uslovi moraju biti na najvisem nivou. Pred sam porodjaj kuja se trese, ubrzano dise i moze se desiti da odbija hranu, ili cak povrati. Siguran pokazatelj da ce porodjaj poceti u narednih 24 casa je snizavanje telesne temperature kuje na 36 do 36,8 stepeni. Porodjaj je najcesce prirodni akt i odvija se bez pomoci coveka, ali je pozeljno da budete prisutni za svaki slucaj. Od pribora pozeljno je da imate dovoljno suvih peskira, dezinfikovane makazice, i pamucne stapice. Jer moze se desiti da kuja (posebno prvorotka) ne zna sta treba da radi sa stenetom, u tom slucaju treba ga uzeti i izvaditi iz posteljice, nezno preseci pupcanu vrpcu, obrisati suvim peskirom i izmasirati slobodno sto intenzivnije. Potom ga vratiti kuji da ga olize. Kuja nacesce sve ovo obavi sama, bez potrebe za mesanjem coveka. Kuja lizanjem susi stence i podstice cirkulaciju i rad creva kod steneta i instinktivno ga gura da pocne da sisa. Treba dozvoliti kuji da pojede posteljice jer se u njima nalaze hranljive materija koje su pozeljne u stvaranju kolostruma. Duzina trajanja porodjaj je individualna, ali ne bi trebalo da traje duze od 24 sata. Prvo stene izlazi 3-4 sata nakon prvih kontrakcija, a potom u periodu od 15 minuta do 2 sata u zavisnosti od raznih faktora. Razmak izmedju dva steneta ne bi smeo da bude veci od dva sata, u tom slucaju najbitnije je hitno zatraziti strucnu pomoc veterinara. Nakon 24 sata, porodjaj bi trebalo da je zavrsen i tada je potrebno pregledati kuju i utvrditi da li su svi stenci izasli napolje.
Nazad na vrh Ići dole
ivan610988
Neznanac
Neznanac
ivan610988


Broj poruka : 40
Datum upisa : 04.03.2011
Godina : 35
Lokacija : Veliko Gradište - Požeženo

POROĐAJ (KOĆENJE) KUJE I BRIGA O ŠTENCIMA U PRVIH 12 NEDELJA STAROSTI Empty
PočaljiNaslov: Re: POROĐAJ (KOĆENJE) KUJE I BRIGA O ŠTENCIMA U PRVIH 12 NEDELJA STAROSTI   POROĐAJ (KOĆENJE) KUJE I BRIGA O ŠTENCIMA U PRVIH 12 NEDELJA STAROSTI EmptyPon Mar 07, 2011 11:22 am

Odmah po porodjaju kuja gura stence da posisaju kolostrum, sto je vrlo bitno, jer on sadrzi imunoglobuline koji su bitni za razvoj imuniteta kod steneta. Pozeljno je u ovome pomoci kuji, jer je u prvih 24 sata najverovatnije da ce putem crevne sluzokoze stenci formirati imunitet. Zdravi stenci sisaju na svaka 2-3 sata i svakodnevno napreduju i dobijaju na tezini. Pouzdan pokazatelj da kuja ima dovoljno mleka je da stenci posle sisanja mirno spavaju i svakodnevno dobijaju na tezini. Stenad pocinju da se prihranjuju sa najranije 25 dana starosti, ta duzina varira u zavisnosti do kolicine mleka koju kuja ima i broja stenaca. Mada je pozeljno da stenci sto duze sisaju majcino mleko. Vrlo je bitno stence drzati u higijenskim uslovima, na cistom, suvom i obavezno toplom mestu, sa adekvatnom podlogom. Kod stenaca je obavezno ciscenje od parazita. Najbolje je prvi put ocistiti ih u 4 nedelji starosti, zatim u 6 i 12 nedelja. Vakcinacija se sprovodi sa 6-8 nedelja starosti, a revakcina sa 10-12 nedelja. Pozeljno je stence u periodu od nedelju dana posle vakcinacije drzati u higijenskim uslovima, na toplom i suvom mestu, bez kontakta sa drugim zivotinjama i tako mu omoguciti da razvije zdrav i snazan imunitet.
Nazad na vrh Ići dole
marconi
Pocetnik
Pocetnik
marconi


Broj poruka : 93
Datum upisa : 20.02.2011
Godina : 49
Lokacija : Jagodina

POROĐAJ (KOĆENJE) KUJE I BRIGA O ŠTENCIMA U PRVIH 12 NEDELJA STAROSTI Empty
PočaljiNaslov: Re: POROĐAJ (KOĆENJE) KUJE I BRIGA O ŠTENCIMA U PRVIH 12 NEDELJA STAROSTI   POROĐAJ (KOĆENJE) KUJE I BRIGA O ŠTENCIMA U PRVIH 12 NEDELJA STAROSTI EmptyPon Mar 07, 2011 1:40 pm

Lepa i pametna tema,sve pohvale.
Ja bih samo da dodam sto se tice vakcinacije stenadi ,a to je da sada postoji vakcina koja se daje stencima starosti od 25 dana. Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
ivan610988
Neznanac
Neznanac
ivan610988


Broj poruka : 40
Datum upisa : 04.03.2011
Godina : 35
Lokacija : Veliko Gradište - Požeženo

POROĐAJ (KOĆENJE) KUJE I BRIGA O ŠTENCIMA U PRVIH 12 NEDELJA STAROSTI Empty
PočaljiNaslov: Re: POROĐAJ (KOĆENJE) KUJE I BRIGA O ŠTENCIMA U PRVIH 12 NEDELJA STAROSTI   POROĐAJ (KOĆENJE) KUJE I BRIGA O ŠTENCIMA U PRVIH 12 NEDELJA STAROSTI EmptyPon Mar 07, 2011 2:31 pm

Hvala.
Koja vakcina, od cega? Da nije to malo rano za vakcinaciju?
Nazad na vrh Ići dole
marconi
Pocetnik
Pocetnik
marconi


Broj poruka : 93
Datum upisa : 20.02.2011
Godina : 49
Lokacija : Jagodina

POROĐAJ (KOĆENJE) KUJE I BRIGA O ŠTENCIMA U PRVIH 12 NEDELJA STAROSTI Empty
PočaljiNaslov: Re: POROĐAJ (KOĆENJE) KUJE I BRIGA O ŠTENCIMA U PRVIH 12 NEDELJA STAROSTI   POROĐAJ (KOĆENJE) KUJE I BRIGA O ŠTENCIMA U PRVIH 12 NEDELJA STAROSTI EmptyPon Mar 07, 2011 3:17 pm

Veruj mi da sam se i ja zacudio kada su mi rekli.Nisam pitao kako se zove jer sam bio u zbunu.I meni je to malo rano,ali je tako.Daje se 25-og pa onda 45-6-og dana revakcina.Nisam to isprobao tako da nemam licno iskustvo.Ono sto radim je da 45-og dana skotnosti kuje nju vakcinisem,tako da preko mleka ona prenese imunitet i na stence i miran si do njihove prve vakcinacije.Po meni je to mnogo bolje i sigurnije.
Mom prijatelju je zbrisano celo leglo a stenci su bili stari oko 50 dana.
Nazad na vrh Ići dole
srpskelegende
Moderator
Moderator
srpskelegende


Broj poruka : 1304
Datum upisa : 05.02.2011
Godina : 51
Lokacija : Banatsko Novo Selo

POROĐAJ (KOĆENJE) KUJE I BRIGA O ŠTENCIMA U PRVIH 12 NEDELJA STAROSTI Empty
PočaljiNaslov: Re: POROĐAJ (KOĆENJE) KUJE I BRIGA O ŠTENCIMA U PRVIH 12 NEDELJA STAROSTI   POROĐAJ (KOĆENJE) KUJE I BRIGA O ŠTENCIMA U PRVIH 12 NEDELJA STAROSTI EmptyPon Mar 07, 2011 3:20 pm

A sa kojom je vakcinom vakcinisao sa tom sa 25 dana.
Nazad na vrh Ići dole
marconi
Pocetnik
Pocetnik
marconi


Broj poruka : 93
Datum upisa : 20.02.2011
Godina : 49
Lokacija : Jagodina

POROĐAJ (KOĆENJE) KUJE I BRIGA O ŠTENCIMA U PRVIH 12 NEDELJA STAROSTI Empty
PočaljiNaslov: Re: POROĐAJ (KOĆENJE) KUJE I BRIGA O ŠTENCIMA U PRVIH 12 NEDELJA STAROSTI   POROĐAJ (KOĆENJE) KUJE I BRIGA O ŠTENCIMA U PRVIH 12 NEDELJA STAROSTI EmptyPon Mar 07, 2011 3:26 pm

Da ne pisem novu poruku,ja cu da editujem ovu..... Very Happy
Sada sam se cuo sa prijateljem,vakcina se zove NOBIVAC PAPI Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
ivan610988
Neznanac
Neznanac
ivan610988


Broj poruka : 40
Datum upisa : 04.03.2011
Godina : 35
Lokacija : Veliko Gradište - Požeženo

POROĐAJ (KOĆENJE) KUJE I BRIGA O ŠTENCIMA U PRVIH 12 NEDELJA STAROSTI Empty
PočaljiNaslov: Re: POROĐAJ (KOĆENJE) KUJE I BRIGA O ŠTENCIMA U PRVIH 12 NEDELJA STAROSTI   POROĐAJ (KOĆENJE) KUJE I BRIGA O ŠTENCIMA U PRVIH 12 NEDELJA STAROSTI EmptyPon Mar 07, 2011 3:53 pm

Daj nesto vise o njoj. Jel trovalentna?
Nazad na vrh Ići dole
marconi
Pocetnik
Pocetnik
marconi


Broj poruka : 93
Datum upisa : 20.02.2011
Godina : 49
Lokacija : Jagodina

POROĐAJ (KOĆENJE) KUJE I BRIGA O ŠTENCIMA U PRVIH 12 NEDELJA STAROSTI Empty
PočaljiNaslov: Re: POROĐAJ (KOĆENJE) KUJE I BRIGA O ŠTENCIMA U PRVIH 12 NEDELJA STAROSTI   POROĐAJ (KOĆENJE) KUJE I BRIGA O ŠTENCIMA U PRVIH 12 NEDELJA STAROSTI EmptyPon Mar 07, 2011 6:33 pm

Ne,vakcina je jednovalentna.....samo protiv parvoviroze.
Nazad na vrh Ići dole
ivan610988
Neznanac
Neznanac
ivan610988


Broj poruka : 40
Datum upisa : 04.03.2011
Godina : 35
Lokacija : Veliko Gradište - Požeženo

POROĐAJ (KOĆENJE) KUJE I BRIGA O ŠTENCIMA U PRVIH 12 NEDELJA STAROSTI Empty
PočaljiNaslov: Re: POROĐAJ (KOĆENJE) KUJE I BRIGA O ŠTENCIMA U PRVIH 12 NEDELJA STAROSTI   POROĐAJ (KOĆENJE) KUJE I BRIGA O ŠTENCIMA U PRVIH 12 NEDELJA STAROSTI EmptyPon Mar 07, 2011 8:45 pm

Verovatno je i skupa. Ne znam dal se isplati...
Nazad na vrh Ići dole
marconi
Pocetnik
Pocetnik
marconi


Broj poruka : 93
Datum upisa : 20.02.2011
Godina : 49
Lokacija : Jagodina

POROĐAJ (KOĆENJE) KUJE I BRIGA O ŠTENCIMA U PRVIH 12 NEDELJA STAROSTI Empty
PočaljiNaslov: Re: POROĐAJ (KOĆENJE) KUJE I BRIGA O ŠTENCIMA U PRVIH 12 NEDELJA STAROSTI   POROĐAJ (KOĆENJE) KUJE I BRIGA O ŠTENCIMA U PRVIH 12 NEDELJA STAROSTI EmptyPon Mar 07, 2011 9:43 pm

Kako mi je rekao ortak,nesto je skuplja od ove klasicne vakcine,neznam koliko.Po meni je ipak sigurnija i bolja varijanta da se vakcinise kuja 45-og dana skotnosti i posle klasika sa stencima. Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
Dragan
Neznanac
Neznanac
Dragan


Broj poruka : 22
Datum upisa : 06.07.2011
Godina : 56
Lokacija : Kumanovo--Makedonija

POROĐAJ (KOĆENJE) KUJE I BRIGA O ŠTENCIMA U PRVIH 12 NEDELJA STAROSTI Empty
PočaljiNaslov: Re: POROĐAJ (KOĆENJE) KUJE I BRIGA O ŠTENCIMA U PRVIH 12 NEDELJA STAROSTI   POROĐAJ (KOĆENJE) KUJE I BRIGA O ŠTENCIMA U PRVIH 12 NEDELJA STAROSTI EmptyPet Jul 08, 2011 11:24 pm

to je marketinski trik veterinara zbog love inace cena je ista.Ako se vakcinise kuja na 45 dana nema potrebe vakcinisati stence na 25 dana Cena-400 denara-Makedonija.
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





POROĐAJ (KOĆENJE) KUJE I BRIGA O ŠTENCIMA U PRVIH 12 NEDELJA STAROSTI Empty
PočaljiNaslov: Re: POROĐAJ (KOĆENJE) KUJE I BRIGA O ŠTENCIMA U PRVIH 12 NEDELJA STAROSTI   POROĐAJ (KOĆENJE) KUJE I BRIGA O ŠTENCIMA U PRVIH 12 NEDELJA STAROSTI Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
POROĐAJ (KOĆENJE) KUJE I BRIGA O ŠTENCIMA U PRVIH 12 NEDELJA STAROSTI
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» GRAVIDITET (SKOTNOST) KOD KUJE
» Štenad francuskog buldoga starosti 4.5 i 2.5 meseci

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
 :: Kinologija :: Zdravlje Pasa-
Skoči na: