Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
PrijemLatest imagesTražiRegistruj sePristupi

 

 Lincura...

Ići dole 
AutorPoruka
Dorel
Redovni Clan
Redovni Clan
Dorel


Broj poruka : 168
Datum upisa : 03.03.2011
Godina : 47
Lokacija : Uzdin

Lincura... Empty
PočaljiNaslov: Lincura...   Lincura... EmptyPon Mar 07, 2011 1:30 pm

Lincura

LINCURA



Lincura je jedna od najvažnijih naših planinskih lekovitih biljaka koja ima široku primenu i u industriji gorkih alkoholnih pića. Kolika je farmakomedicinska važnost lincure najbolje potvrđuje činjenica što je propisuju bezmalo sve farmakopeje u svetu.


Lincura se ceni ne samo u naučnoj već i u narodnoj medicini.
Kod nas je lincura izuzetno cenjena. Bila je jedino sredstvo za lečenje malarije kada je, na ovim balkanskim prostorima, naš narod potlačen i porobljen, u večitim seobama i bežaniji, prepušten samom sebi, bez lekara i medicinskog osoblja, morao da koristi šta je znao i umeo i nalazio u prirodi. Zbog toga je važnost lincure velika za naš narod i za istoriju zdravstvenih prilika u našim krajevima, za proučavanje etnomedicine i etnofarmacije.


Biljka visokih predela
Lincura raste često u velikoj množini po planinskim livadam i pašnjacima, manje po retkim šumama i kamenjaru na visini od 800 do 2500 m na Balkanu, srednjoj i južnoj Evropi i Maloj Aziji. Kod nas se lincura nalazi na nadmorskoj visini od 300 do 2500 m na Zlatiboru i Tari, a ima je u Ibarskoj klisuri, Goču, Kopaoniku i drugim mestima Srbije.

To je višegodišnja biljka, ima snažnu stabljiku visine do 1,5 m. Pri zemlji je vrlo krupno lišće, po obodu celo, golo, jajastog oblika s nervima u luk savijenim. Gornja polovina stabljike ima lepe zlatnožute cvetove koji su udruženi u pazuhu sitnog lišća i poređani u spratove. Cveta od jula do avgusta. Plod je duguljasta čaura, puna semena, veličine do 6 cm. Podzemni organi su vrlo razvijeni i razgranati. Sirov koren je vrlo mek, bez mehaničkih elemenata, jedar, sočan, unutra beo i vrlo gorak. Može se seći lako kao sir. Od podzemnih organa dobija se droga-koren lincure. Korenje može da doživi starost do 50 godina i da bude teško do 6 kg.
Sredstvo za jačanje
Lincura je vrlo gorka, ali nije škodljiva poput mnogih gorkih biljaka.
Koren lincure ulazi u sastav velikog broja lekova koji se proizvode u apotekama i farmaceutskoj industriji širom sveta. Sama, ili u smeši sa drugim lekovitim biljem, sličnog dejstva, lincura se najčešće upotrebljava kao sredstvo za jačanje, dok je sva druga upotreba manjeg značaja.

Dugogodišnja svakodnevna upotreba lincure ne škodi i ne izaziva naviku. Lincura se kod nas mnogo koristi kao narodni i domaći lek.

Upotreba lincure je po svim našim krajevima uglavnom ista. Koren se najčešće stavlja u rakiju i pije kad nekoga „boli trbuh ili u prsima“, ili se koren kuva i pije protiv kašlja i groznice, protiv proliva, za posipanje rana, a vrlo često za jačanje oronulog organizma.

Za spravljanje rakije lincure, u manjim količinama, potrebno je 30 g fermentisanog korena lincure koji najpre treba iseći na sitne kolutove i preliti sa 1 litrom rakije komovice. Dobro zatvoriti i ostaviti da odstoji nedelju dana. Rakiju zatim procediti i ostaviti da stoji u čistoj flaši, na tamnom mestu do upotrebe.
Da bi se stalo na put uništavanju lincure u Srbiji je donet zakon kojim se ova lekovita biljka stavlja pod, negde delimično, a negde potpunu zaštitu države.

Narodna imena: vladisavka, gencijan, goreč, srčenjak, košutina brada, trava od srca itd.
PREUZETO SA-http://www.serbianbrandy.com/lincura.html
Nazad na vrh Ići dole
 
Lincura...
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
 :: Proizvodi i proizvodnja istih :: Rakije-
Skoči na: