Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
PrijemLatest imagesTražiRegistruj sePristupi

 

 Klekovaca.

Ići dole 
AutorPoruka
Dorel
Redovni Clan
Redovni Clan
Dorel


Broj poruka : 168
Datum upisa : 03.03.2011
Godina : 47
Lokacija : Uzdin

Klekovaca. Empty
PočaljiNaslov: Klekovaca.   Klekovaca. EmptyPon Mar 07, 2011 1:31 pm

Kleka

KLEKA


Grm kleke raste kao divlje žbunje po šumama, ledinama i na kamenitim obroncima. Koriste se samo sušene bobe (sveže nisu upotrebljive), vrlo su aromatične, a ukus in je pikantan, gorkastosmolast i slatkast. Bobe se dodaju u rakiju (klekovača), koktele, umake, razna pečenja i marinade.

Kleka se u narodu upotrebljava za lečenje mnogih bolesti, za spoljnu i unutrašnju upotrebu: kao diuretik protiv nazeba, kašlja, vodene bolesti, gonoreje, astme, za stomak, znojenje i slično, a spolja u obliku spiritusa ili u jakoj rakiji za obloge i trljanje protiv nazeba i za dezinfekciju. Kleka deluje povoljno na sve bolesti zgloba. Podstiče varenje.

Narodna imena: borovica, klekovina, smrek, smrča, crna smrekinja, fenja itd.

Spravljanje klekovače

Treba istaći da klekovača nije rakija koja se proizvodi samo iz plodova kleke-smreke, zbog toga što bi ona bila tako jakog mirisa, da se ne bi mogla piti. Zbog toga kleka se koristi kao „začin“ drugim prirodnim rakijama, zbog čega se i zove klekovača.

Za proizvodnju rakije koriste se samo zdravi i zreli plodovi kleke, bilo da su u svežem ili osušenom stanju.

Budući da se proizvodnja rakije i dozrevanje kleka ne poklapaju, zbog toga se redovno plodovi kleke prvo osuše i na taj način konzerviraju. Takvi plodovi sadrže od 10-12% vode, 80-90% suve materije, u kojoj se nalazi od 10-25% šećera, zatim znatna količina tanina, eteričnih ulja 1-2%, zatim smola i drugih sastojaka.

Da bi plodove kleke mogli pripremili potrebno je učiniti sledeće:

- suve plodove kleke samleti i staviti u toplu destilovanu vodu sa dodavanjem kvasca i to u odnosu 1 kg klake + 2-3 l destilovane vode,
- posudu sa kominom kleke treba držati u prostoriji koja ima 20-25ºC radi boljeg i bržeg vrenja.

Komina se destiliše tako da se, prema potrebi, doda destilovana vod. Tako se na 100 l komine kleke može dobiti 6-8 l blage rakije od kleke. Ova rakija služi da se pomeša sa drugim prirodnim rakijama i prepeče. U tom slučaju dobijaju se rakija klekovača jačine od 45%vol.

Ima i drugih postupaka proizvodnje klekovače, na primer: da se u toku pečenja rakija u kotao, kazan od 100 l, u kominu stavi oko 2 kg plodova kleke. U toku kuvanja vrši se ekstrakcija eteričnih ulja, smole i tamina što destilatu daje specifičan ukus i aromu.
PREUZETO SA-http://www.serbianbrandy.com/kleka.html
Nazad na vrh Ići dole
 
Klekovaca.
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
 :: Proizvodi i proizvodnja istih :: Rakije-
Skoči na: