Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
PrijemLatest imagesTražiRegistruj sePristupi

 

 DUGINA LORIKA (Trichoglossus haematodus)

Ići dole 
AutorPoruka
srpskelegende
Moderator
Moderator
srpskelegende


Broj poruka : 1304
Datum upisa : 05.02.2011
Godina : 52
Lokacija : Banatsko Novo Selo

DUGINA LORIKA (Trichoglossus haematodus) Empty
PočaljiNaslov: DUGINA LORIKA (Trichoglossus haematodus)   DUGINA LORIKA (Trichoglossus haematodus) EmptySub Apr 30, 2011 7:59 am

DUGINA LORIKA (Trichoglossus haematodus) Dugina%20lorika

Dugina Lorika Prirodno stanište : Severna Australija, Nova Gvineja
Živi na svim vrstama terena na drveću, šumama, Savanama i raznim predelima od 1000 do 2000 m nadmorske visine.

Dugina Lorika spada u grupu ugroženih vrsta papagaja što se odnosi na sve podvrste.

Žive u parovima, malim grupama , a izvan sezone parenja formiraju veće grupe od nekoliko stotina ptica. Kada se hrane i kada su na visokim stablima upadljivo su bučni.
Grupe koje formiraju zauzimaju mesto na jednom stablu. Migracije ove vrste su česte ukoliko dođe do manjka hrane na njihovom staništu. Čak su viđeni da u potrazi za hranom preleću na susedna ostrva.

Prirodna hrana Dugine Lorike je nektar, cveće, voće, bobice, polen, semenje raznog bilja, pupoljci, insekti i njihove larve. Izazivaju znatnu štetu na voćnjacima jabuke i kruške, kao drugih gajenih voćki i polja žita.

Sezona parenja je različita od ostrva do ostrva i varira (na Ceramu od novembra do januara, Solomonska ostrva od oktobra do decembra, Nova Gvineja od februara, Floresa februara do avgusta), u Australiji od avgusta do januara, ili aprila do maja). Gnezde se u šupljem drveću ili granama mrtvog drveća, obično visoko. Nose 2 do 3 jaja, inkubacija 25 dana; period do izletanja iz gnezda od 7 do 8 nedelja. I nakon napuštanja gnezda mladi se još neko vreme vraćaju u gnezdo u noćnom periodu. Jaje je veličine 22,4 mm.

Dugina Lorika je srednje bučan papagaj, ali kada su uzbuđeni postaju izuzetno bučni. Veoma su otporni kada se aklimatizaciju, aktivan i radoznao, u početku stidljiv, ali obično ubrzo postaje poverljiv, povremeno agresivni prema drugim vrstama.

Za ishranu obezbediti im nektara meda, polena, zobene pahuljice, razne vrste semenja ili miks hrane sa vitamina i mineralim, keks u mleku, razni plodovi, posebno jabuke, kruške i grožđe.

Razmnožavanje je vrlo često i kada su u zatvorenom prostoru. Potrebno je izolovati parove, ako je moguće. Dugina Lorika nosi obično po 2 jaja, inkubacija od 24 do 25 dana, vreme do potpunog operjavanja od 7 do 8 nedelja. U toku parenja obezbediti panjeve ili granje za gnezdo, preporučuje se piljevina. Ponekad uništavaju ili jedu sopstvena jaja. Mladi sazrevaju za parenje za 11 meseci
Nazad na vrh Ići dole
 
DUGINA LORIKA (Trichoglossus haematodus)
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
 :: Ostale Zivotinje :: Ptice :: Papagaji, Kanarinci i Zebe-
Skoči na: