Beločeli amazonac prirodno stanište : južni Meksiko u krajnjem jugoistoku i severoistoku Verakruz Čiapasa juga ka severozapadu Kostarike.
Beločeli amazonci nalaze se u različitim oblastima , od suve oblasti sa drvećem do oblasti sa kaktusima , kišnim šumama od nivoa mora do 1.850 m. Često znaju da posećuju plntaže voća i poluprivredne oblasti.
Zastupljenost Beločelog Amazonca je dosta velika i ne smatraju se ugroženom vrstom.
Beločeli amazonci žive u parovima, grupama ili mala grupama do 20 ptica van sezone parenja, nije stidljiv, vrlo pristupačan, tih i neupadljiva prilikom hranjenja ili odmora na drveću, bučan u toku leta. Grupe se okupljaju u povratku sa hranjenja na drveću pa često bude više hiljada ptica na stablima. U praskozorje odlaze na ishranu u grupama od 10 do 15 ptica. Poziv im je piskav, hrapav i dosta liči na lajanje pasa.
Ishrana Beločelog amazonca se sastoji od voća (posebno smokve), semenja, bobice, oraha, lisnih pupoljaka i cveća a kada se nađe u blizini poljuprivrednih oblasti zna da napravi velike štete na usevima.
Sezona parenja im se kreće oko novembra. Jaje mere 22.7 mm.
Beločeli amazonac smatra se srednje bučnim papagajem , živahni su, starija tek uvezene ptice uvek ostaju rezervisane prema odgajivaču, mlada ptica brzo stvara poverenje. U toku parenja treba im obezbediti redovno snabdevanje svežim drvetom za pravljenje gnezda . Podložni crevnim infekcijama u periodu aklimatizacije, a kada se aklimatizuje veoma je izdržljiv. Minimalna temperatura 18 ° C tokom aklimatizacije , kasnije ne manje od 5 ° C. Često agresivni prema drugim vrstama.
Ishrana : mešavina semena suncokreta, pšenica, zob, semenja trava i raznih biljaka koje se pojavljuju u proleće i leto, razno voće i povrće, posebno smokve, banane, breskve i jabuke, polu zreo kukuruz. Potrbno u ishrani obezbediti mineralske dodatke.
Period parenja za Beločele Amazonce počinje u u maju, povremeno ranije u zatvorenom prostoru. U periodu parenja su izuzetno glasni. Nose 3 do 4 jaja, inkubacija 26 dana; operjaju u periodu 7 nedelja . Često su agresivni prema odgajivaču u periodu parenja.