Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
PrijemLatest imagesTražiRegistruj sePristupi

 

 KOZARSTVO IDEO

Ići dole 
4 posters
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3  Sledeći
AutorPoruka
bećar
Redovni Clan
Redovni Clan



Broj poruka : 269
Datum upisa : 19.02.2011

KOZARSTVO IDEO - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: KOZARSTVO IDEO   KOZARSTVO IDEO - Page 2 EmptySre Feb 23, 2011 11:50 am

KOZARSTVO IDEO - Page 2 23szp4z
Nazad na vrh Ići dole
bećar
Redovni Clan
Redovni Clan



Broj poruka : 269
Datum upisa : 19.02.2011

KOZARSTVO IDEO - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: KOZARSTVO IDEO   KOZARSTVO IDEO - Page 2 EmptySre Feb 23, 2011 11:58 am

KOZARSTVO IDEO - Page 2 2je1d8z
Nazad na vrh Ići dole
bećar
Redovni Clan
Redovni Clan



Broj poruka : 269
Datum upisa : 19.02.2011

KOZARSTVO IDEO - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: KOZARSTVO IDEO   KOZARSTVO IDEO - Page 2 EmptySre Feb 23, 2011 2:38 pm

Citat :
Pre 4 godine sam prodao koze, jer je Somboled prestao otkupljivati mleko. Za proizvodnju sira treba imati dobre uslove , znanje i tržište, a ovo je najteže pronaći.
Držao sam 1o koza elitne mlečnosti i 2 jarca (bio je prilog na B 92 u emisiji Znanje na poklon).Način držanja štalski, ishrana granuliranom hranom sa 16 % proteina i dodatkom premiksa za krave muzare 3% i lucerkom sistemom ad libidum-po volji. Selekcija je radjeno isključivo na mlečnost, bilo je i rogatih i šutih, i malih i ogromnih, sa pravilnim vimenom ali i sa predebelim sisama.Puno su jele, ali je mlečnost bila za knjige.Najmlečnija je na 3,5 meseca nakon jarenja imala dnevni maksimum 9,3 kg mleka-mereno 2 nedelje, a jela je prosečno 2,5 kg granula dnevno (lucerka nije merene). Pisao sam članak za Polojoprivredni list o tome.Imao sam prvojarke koje su imale maksimum 5 litara, drugojarku sa 6,5 litara, trećejarku sa 7,5 litara.Sve sam u paketu prodao, odnete su krajem oktobra (a jarile su se u januaru) i tog meseca sam imao prosek 30 litara predatog mleka dnevno u mlekaru od njih 10 (znači u devetom i desetom mesecu laktacije).Kod mene je prosek bio 1,7 jarića po kozi, a kod novog vlasnika 2,7. ;D}Veterinar mi je "stručnom" intervencijom sredio mladu kozicu koja je pala na noge par dana pred jarenje (dao preteranu količinu kalcija) i odmah nakon injekcije uginula. I u njoj bila 3 jareta (retkost da alpinke nose toliko)...

Digao sam ruke od toga, ovde ništa ne može da uspije, sad ću nabaviti burske koze-za tov i koje se ne muzu.
Od uzgoja koza teško neko može živeti-da se ne zanose početnici. To je robija, nema godišnjeg, svakog dana se radi.
Nazad na vrh Ići dole
bećar
Redovni Clan
Redovni Clan



Broj poruka : 269
Datum upisa : 19.02.2011

KOZARSTVO IDEO - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: KOZARSTVO IDEO   KOZARSTVO IDEO - Page 2 EmptySre Feb 23, 2011 2:38 pm

Citat :
Pokušat ću naći taj moj tekst iz >Poljoprivrednog lista o intenzivnom držanju elitnog zapata koza.
Najvažnija je genetika, kupovao sam od najmlečnijih koza i koze i jarčeve. Žao mi je što je sve to rastureno. A Tajson (sin moje najmlečnije koze) iako ne naročito krupan i lep-šteta što nije bolje iskorišćen u priplodu.
Koze sam držao kao ljubimce-kako je rekao onaj mladić što vodi tu emisiju (Zaharije nije došao)...
Zatim hrana (briketirana), pa muža redovna (u 6 ujutro i 6 uveče), pa uslovi držanja (dobra štala, optimalna temperatura, redovno bacanje stjelje,higijena, orezivanje papaka, vitamini i minerali (vitoligam svaka 3 meseca), neuznemiravanje koza itd...
Inače sam planirao -čisto za probu-da mi donesu par vreća hrane za mlečne koze iz Austrije , pa da predjem na mužu 3 puta dnevno i to u 6,14 i 22 sata...da vidim koliko bi moja Samanta tad davala :iI povećati na 20 koza (više ne jer nisam imao objekat), ali se završilo tako kao se završilo.
Odličnu mlekulju loše hraniti je greška, nikakvu mlekulju odlično hraniti je bacanje novaca.
Pozz kozarima, ponekad ću navratiti, mada polako ulazim u svet burskih ::namigivanje::
Post je spojen: [time]среда, 23. фебруар 2011. 07:29:42 CST[/time]
Ja obožavam životinje, pa i koze i dalje. Ovo sa burskim će biti hobi, uz manje obaveza-jer nema muže. A i njih ću hraniti ad libidum.
Imao sam postavljene hranilice za prasad i u njih sam jedno nedeljno sipao granule, jasle iz kojih nije padala lucerka i stavljao sam je jednom u 3-4 dana, jedino voda svaki dan i muža. Ali uvek u isto vreme, i moraš tad samo to, nema drugih aktivnosti... A kad bih hteo na more-kako?NIko se ne bi brinuo kao ja...I zato kažem robija...
Nazad na vrh Ići dole
srpskelegende
Moderator
Moderator
srpskelegende


Broj poruka : 1304
Datum upisa : 05.02.2011
Godina : 51
Lokacija : Banatsko Novo Selo

KOZARSTVO IDEO - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: KOZARSTVO IDEO   KOZARSTVO IDEO - Page 2 EmptySre Feb 23, 2011 2:45 pm

sad date pitam jedne prilike sam bio kod jelovca i on mi je pokazao sliku jedne kaze da je bila njegova koza koja je bila na fakultetu na posmatranju i davala preko 9 l mleka pokazo mije sliku i diplomu.
Nazad na vrh Ići dole
Rade kamenorezac
Neznanac
Neznanac



Broj poruka : 45
Datum upisa : 22.02.2011
Godina : 48
Lokacija : Krusevac

KOZARSTVO IDEO - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: KOZARSTVO IDEO   KOZARSTVO IDEO - Page 2 EmptySre Feb 23, 2011 5:03 pm

Da postavim i ja jedno pitanje,gde moze da se kupi kvalitetna koza sa 4,5 litara mleka?JAsam licno promenio tridesetak koza ali su one najvise imale do tri litra.
Nazad na vrh Ići dole
bećar
Redovni Clan
Redovni Clan



Broj poruka : 269
Datum upisa : 19.02.2011

KOZARSTVO IDEO - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: KOZARSTVO IDEO   KOZARSTVO IDEO - Page 2 EmptySre Feb 23, 2011 7:10 pm

Ima nešto u tome što si napisao Jovo. Jelovac je dobio na poklon od Tibora Petrovića iz Čantavira ( ni sa jednim nisam u dobrim odnosima-ali ću napisati kako jeste) kozu Čoki prvojarku (posle prvog jarenja.)...
Imala je 6,5 litara mleka.A moja Samanta je imala tada 5,5 litara. Znači to je bila najmlečnija mlada koza u ovih propalih 6 država bivše države., a i u Madjarskoj nije bilo takve , a da ne kažem za ostale zemlje regiona.
Tu kozu je Jelovac uništio kao i sve ostalo što je dobio-jarčeve, šarplanince...
Moja Samanta je posle četvrtog jarenja imala dnevni maksimum 9,3 kg mleka. Čoki bi imala sigurno 10 litara.Bila je čudo... Ja sam od Jelovca nakupovao koza i jarčeva , oporavio bih ih , hranio onako kako sam napisao, posle 3 meseca on ih ne bi prepoznao, a davale su kod mene duplo više mleka...Meni je on oko koza i jarčeva pomogao.Šteta što je Čoki uništio. Nije mužena redovno, dobila je mastitis, nije lečena kako valja-užas...mršava da umre...Hteo sam je kupiti ali je nije dao...
On je "skupljao" dobru genetiku alpskih koza. Gde nije mogao dobiti kozu, žensko jare uzimao je jarca. Ja sam nastavio njegov rad i Tibora Petrovića.
Tibor je imao odlične koze, od njega sam kupio Samantu i Pamelu i Debelu...Propala mu je farma , propala mu je i mlekara.
Dakle Čoki nikad kod Baneta nije dala toliko mleka kao kod Tibora , ali bi sigurno bila bolja od moje Samante, Pamele...
To sa fakultetom je legenda.. mislim da imam njenu sliku, skeniraću i poslaću ti na e-mail...
Nazad na vrh Ići dole
bećar
Redovni Clan
Redovni Clan



Broj poruka : 269
Datum upisa : 19.02.2011

KOZARSTVO IDEO - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: KOZARSTVO IDEO   KOZARSTVO IDEO - Page 2 EmptyČet Feb 24, 2011 9:09 am

Rade kad sam ja kupovao francuske alpske koze plaćao sam 100 eura po litri mleka. Dakle koza koja da taj dan 5 litara mleka plaćena je 500 eura.
Saša iz Beške (kod Novog Sada pored auto puta) ima veliku farmu, ima visoko mlečne koze sanske i alpske, izlaže na sajmu u Novom Sadu, cena je verujem kao što sam napisao.
Kvalitet se mora dobro platiti.
Nazad na vrh Ići dole
bećar
Redovni Clan
Redovni Clan



Broj poruka : 269
Datum upisa : 19.02.2011

KOZARSTVO IDEO - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: KOZARSTVO IDEO   KOZARSTVO IDEO - Page 2 EmptyČet Feb 24, 2011 12:23 pm

Nazad na vrh Ići dole
bećar
Redovni Clan
Redovni Clan



Broj poruka : 269
Datum upisa : 19.02.2011

KOZARSTVO IDEO - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: KOZARSTVO IDEO   KOZARSTVO IDEO - Page 2 EmptyČet Feb 24, 2011 12:31 pm

Nazad na vrh Ići dole
bećar
Redovni Clan
Redovni Clan



Broj poruka : 269
Datum upisa : 19.02.2011

KOZARSTVO IDEO - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: KOZARSTVO IDEO   KOZARSTVO IDEO - Page 2 EmptyČet Feb 24, 2011 12:55 pm

Nazad na vrh Ići dole
bećar
Redovni Clan
Redovni Clan



Broj poruka : 269
Datum upisa : 19.02.2011

KOZARSTVO IDEO - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: KOZARSTVO IDEO   KOZARSTVO IDEO - Page 2 EmptyČet Feb 24, 2011 3:06 pm

KOZARSTVO IDEO - Page 2 0003
Sanska koza
Nazad na vrh Ići dole
bećar
Redovni Clan
Redovni Clan



Broj poruka : 269
Datum upisa : 19.02.2011

KOZARSTVO IDEO - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: KOZARSTVO IDEO   KOZARSTVO IDEO - Page 2 EmptyČet Feb 24, 2011 3:12 pm

KOZARSTVO IDEO - Page 2 Normal_Kozarstvo_na_hrvatskim_otocima-Marica_%286%29
Nazad na vrh Ići dole
Rade kamenorezac
Neznanac
Neznanac



Broj poruka : 45
Datum upisa : 22.02.2011
Godina : 48
Lokacija : Krusevac

KOZARSTVO IDEO - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: KOZARSTVO IDEO   KOZARSTVO IDEO - Page 2 EmptyČet Feb 24, 2011 3:14 pm

bećar ::
KOZARSTVO IDEO - Page 2 0003
Sanska koza
ovako nesto se retko vidja
Nazad na vrh Ići dole
bećar
Redovni Clan
Redovni Clan



Broj poruka : 269
Datum upisa : 19.02.2011

KOZARSTVO IDEO - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: KOZARSTVO IDEO   KOZARSTVO IDEO - Page 2 EmptyČet Feb 24, 2011 3:25 pm

Sve su to slike elitnih koza (koje daju iznad 6 litara mleka).
Pa nećemo valjda postavljati škartove Question
Nazad na vrh Ići dole
Rade kamenorezac
Neznanac
Neznanac



Broj poruka : 45
Datum upisa : 22.02.2011
Godina : 48
Lokacija : Krusevac

KOZARSTVO IDEO - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: KOZARSTVO IDEO   KOZARSTVO IDEO - Page 2 EmptyČet Feb 24, 2011 4:06 pm

bećar ::
Rade kad sam ja kupovao francuske alpske koze plaćao sam 100 eura po litri mleka. Dakle koza koja da taj dan 5 litara mleka plaćena je 500 eura.
Saša iz Beške (kod Novog Sada pored auto puta) ima veliku farmu, ima visoko mlečne koze sanske i alpske, izlaže na sajmu u Novom Sadu, cena je verujem kao što sam napisao.
Kvalitet se mora dobro platiti.
Pa zar nije to preterano kravu od 35l mleka platio sam 1200 a za kozu dati 600 nelogicno.
Nazad na vrh Ići dole
bećar
Redovni Clan
Redovni Clan



Broj poruka : 269
Datum upisa : 19.02.2011

KOZARSTVO IDEO - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: KOZARSTVO IDEO   KOZARSTVO IDEO - Page 2 EmptyČet Feb 24, 2011 4:32 pm

Ko hoće elitni zapat nije mu puno ni žao toliko platiti.
Ne razumem se u govedarstvo, ali pretpostavljam da je manji procenat koza sa 6 litara nego krava sa 35 l.
Nazad na vrh Ići dole
Rade kamenorezac
Neznanac
Neznanac



Broj poruka : 45
Datum upisa : 22.02.2011
Godina : 48
Lokacija : Krusevac

KOZARSTVO IDEO - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: KOZARSTVO IDEO   KOZARSTVO IDEO - Page 2 EmptyČet Feb 24, 2011 7:48 pm

Ma slazem se ali ovde kod mene postoji covek koji godinama je pobedjivao na Novosadskom sajmu pa su mu cene mnogo nize malo nelogicno.
Nazad na vrh Ići dole
bećar
Redovni Clan
Redovni Clan



Broj poruka : 269
Datum upisa : 19.02.2011

KOZARSTVO IDEO - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: KOZARSTVO IDEO   KOZARSTVO IDEO - Page 2 EmptyPet Feb 25, 2011 10:42 am

Znam za njegove koze, lepe, ali nisu tako mlečne kao ono što sam ja uzimao...iako je on svake godine podizao "pričom" mlečnost svojih koza...a što je ljudima znao ...itd...
Nazad na vrh Ići dole
Rade kamenorezac
Neznanac
Neznanac



Broj poruka : 45
Datum upisa : 22.02.2011
Godina : 48
Lokacija : Krusevac

KOZARSTVO IDEO - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: KOZARSTVO IDEO   KOZARSTVO IDEO - Page 2 EmptyPet Feb 25, 2011 4:35 pm

bećar ::
Znam za njegove koze, lepe, ali nisu tako mlečne kao ono što sam ja uzimao...iako je on svake godine podizao "pričom" mlečnost svojih koza...a što je ljudima znao ...itd...
Ma mlecne su one kad ih prodaje a u stvarnosti...Ima dole u Negotinu cica cuva sanske koze kazu da je puno puta bio po izlozbama i sajmovima i pobedjivao, garantuje da ni jedna njegova koza na daje ispod 5 litra a cene su mu prilicno niske.
Nazad na vrh Ići dole
bećar
Redovni Clan
Redovni Clan



Broj poruka : 269
Datum upisa : 19.02.2011

KOZARSTVO IDEO - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: KOZARSTVO IDEO   KOZARSTVO IDEO - Page 2 EmptyPet Feb 25, 2011 4:38 pm

Ako budem ponovo držao-kupiću u Hrvatskoj burske tovne koze.
A za sebe kupim u selu 5-6 jarića od 15 kg i tovim do 30 kg...
Nazad na vrh Ići dole
srpskelegende
Moderator
Moderator
srpskelegende


Broj poruka : 1304
Datum upisa : 05.02.2011
Godina : 51
Lokacija : Banatsko Novo Selo

KOZARSTVO IDEO - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: KOZARSTVO IDEO   KOZARSTVO IDEO - Page 2 EmptyPon Feb 28, 2011 3:18 pm

pa staces posle sa njima mala ti je to razlika u kilazi.
Nazad na vrh Ići dole
bećar
Redovni Clan
Redovni Clan



Broj poruka : 269
Datum upisa : 19.02.2011

KOZARSTVO IDEO - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: KOZARSTVO IDEO   KOZARSTVO IDEO - Page 2 EmptyPon Feb 28, 2011 5:23 pm

Jovo kupim u selu domaće za dotov. Kad dodju do 30 kg -taman za zamrzivač.
Nazad na vrh Ići dole
bećar
Redovni Clan
Redovni Clan



Broj poruka : 269
Datum upisa : 19.02.2011

KOZARSTVO IDEO - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: KOZARSTVO IDEO   KOZARSTVO IDEO - Page 2 EmptyPon Feb 28, 2011 5:24 pm

A burske ću kupiti za uzgoj...i kao hobi...
Nazad na vrh Ići dole
srpskelegende
Moderator
Moderator
srpskelegende


Broj poruka : 1304
Datum upisa : 05.02.2011
Godina : 51
Lokacija : Banatsko Novo Selo

KOZARSTVO IDEO - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: KOZARSTVO IDEO   KOZARSTVO IDEO - Page 2 EmptyPon Feb 28, 2011 5:30 pm

Kada planiras za burske kako im se tamo krece cena oces uzimati jarad ili odrasle.
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





KOZARSTVO IDEO - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: KOZARSTVO IDEO   KOZARSTVO IDEO - Page 2 Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
KOZARSTVO IDEO
Nazad na vrh 
Strana 2 od 3Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3  Sledeći

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
 :: Privreda :: Stocarstvo :: Kozarstvo-
Skoči na: