FAZAN
Fazani se hrane hranom biljnog proijekla kao što su vrhovi ozimih žitarica, djetelina, pupovi, bobice, sjemenkama i plodovima drveća i grmlja, zrnima mahunarki, sjemenkama žitarica i kukuruza, kao i životinjskom hranom insektima, crvima, malim žabama, puževima, gušterima, mladim poljskim miševima i drugim sitnim kičmenjacima. Uz hranu uzimaju i sitne kamenčiće koji u stomaku služe za mljevenje hrane. Redovno piju vodu.
Prirodni neprijatelji fazana su lisica, mačke, jastreb, kuna, za mlade još i lasica, soko i tvor. Kreje, svrake, pacovi, ježevi i divlje svinje pljačkaju gnijezda.U toku ljeta, polja u kojima fazan obitava, pružaju dovoljnu kamuflažu, dok u zimskom periodu ostaje na nemilost svojih brojnih neprijatelja.
Smanjenjem životnog prostora fazana, njihov broj se u našim krajevima drastično smanjuje, zbog čega se provodi sistematsko naseljavanje ovih ptica.
U narodu su poznata imena fazan za mužjaka i fazanka za ženku.
Fazan se lovi psima ptičarima i rjeđe šunjkavcima. Može se loviti prigonom, pogonom i kružnim lovom. Prema Zakonu o lovstvu za odstrjel fazana koriste se puške sačmarice. Za odstrjel fazana dopušteni prečnik sačme iznosi 3-3,5 mm. Najveća dopuštena daljina gađanja iznosi 40 m.