Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
PrijemLatest imagesTražiRegistruj sePristupi

 

 NISKI VISOKOLETACI

Ići dole 
4 posters
AutorPoruka
srpskelegende
Moderator
Moderator
srpskelegende


Broj poruka : 1304
Datum upisa : 05.02.2011
Godina : 51
Lokacija : Banatsko Novo Selo

NISKI VISOKOLETACI Empty
PočaljiNaslov: NISKI VISOKOLETACI   NISKI VISOKOLETACI EmptySub Mar 05, 2011 4:55 pm

NIŠKI VISOKOLETAČI



Istorijat: Rasa je nastala oko 1800. godine, a preci su joj domaći golubovi. Oko 1890 god. Niški uzgajivači ukrštaju svoje golubove sa letačima iz Grčke i Severne Afrike, te tako poboljašavaju konstituciju golubova i postižu duži let. Ali let još uvek nije bio zadovoljavajući u pogledu rada krila, jer su golubovi leteli brzo i oštro. Ubacivanjem orjentalnog prevrtača daljom selekcijom se otklanjaju i ove neželjene osobine. Početkom ovog veka uzgoj se vrši u dva pravca: prvo sa ciljem da se dobije golub koji će leteti visoko i dugo, leteći mirnim, kružnim letom bez prevrtanja a zatim golub sa intezivnim bojama, lepim kljunom i očima. Kasnije se ova dva pravca stapaju u jedan koji zahteva goluba visokoletača sa lepim eksterijernim svojstvima, što nije bilo lako postići. Najpre su postignuti zadovoljavajući rezultati u letu koji je trajao od 4-6 sati, pa i više. A tek 1920. godine uzgojeni su prvi primerci sa intenzivnim bojama i ostalim današnjim rasnim odlikama niškog goluba. Letačke sposobnosti: Osnovna karakteristika današnjeg niškog visokoletača je grupni, kružni, miran i visok let, koji traje 4-10 sati Prvo takmičenje niških visokoletača održano je 1928. godine u Nišu, a prvi opis rase objavljen je 1954. godine u časopisu 'Odgajivač'. Savez odgajivača sitnih životinja Jugoslavije registrovao je 1975. takmičarska pravila i standard za ovu rasu. Prema pravilniku takmičarsko jato treba da broji od pet do sedam letača, a evidentira se rezultat pet najboljih letača. Jata startuju u određeno vreme, a u roku od 15 minuta mora poleteti najmanje pet letača inače se vrši diskvalifikacija. U roku od 12 sati od poletanja, jato mora postići propisanu visinu, odnosno visinu na kojoj se golubovima ne vidi rad krila, ili da su nevidljivi. Od ukupne dužine leta, jato mora provesti najmanje 2/3 vremena na propisanoj visini. U roku od 30 minuta, jato se mora spustiti na prijavljeno mesto, koje je od golubarnika udaljeno najviše 50 metara. Prvi sat i poslednjih 30 minuta leta, priznaju se samo ako golubovi lete na propisanoj visini. Jato mora postići minimalno 4 časova prosečnog leta. (preuzeto iz knjige Josipa Pekanovica ž.) Eksterijer: Odgajivači za njega kažu da je najlepši visokoletač na svetu. Kroz dugu istoriju usavršavanja ove rase odgajivači su uporedo radili na usavršavanju letačkih i eksterijernih karakteristika. Tako je na kraju postignuto ono što se želelo lep golub koji dobro leti. Niške visokoletače krasi dobro i utegnuto telo, jaka glava i čelo, 'niske' i neoperjane noge (mada nisu retki ni slučajevi sa blago operjanim nogama, što se naravno smtra greškom), srednje dug i jak kljun i intenyivnim i jakim bojama (nikako bleda ili medjuboja). Temperament: Značajna osobina mu je da se mora i posle najdužeg leta vratiti u svoj golubarnik, pa niški golubari imaju običaj da kažu žon je moj i na zemlji i u vazduhu. Pored neprogrešivog silaska u golubarnik ovo je, slično kao i belorepac, veoma temperamentan golub koji neretko poleće sa krova uz lupanje krilima i veoma veseo i živahan golub.

STANDARD

Postojbina: Niš, gde nastaje oko 1800. godine.
Opšti izgled: Srednjeg je stasa, dobro razvijen, elegantnih linija, izraženih refleksa, dobro operjan. , sa šiljatom kapom.
Glava: Okrugla, duguljasta, sa širokim i blago ispupčenim čelom. Gledajući sa gornje strane, sa kljunom i ćubom, izgled glave je oblika romba. Ćuba je uzana i šiljata, a može bit ii mlao šira tzv. nokat-ćuba koja je u obliku nokta na palcu. Imaju kapu od uha do uha ukrašenu sa dva cveta sa strane.
Oči: Krupne, biserne boje boje, kod beloglavih ili sarenoglavih tamne. Očni okviri dvostruki i glatki, bele boje a kod tamnokljunih primeraka tamnije.
Kljun: Srednje dužine, deblji i širi, s gornje strane blago povijen na vrhu, bele je boje ili obojen prema osnovnoj boji perja. Kod belobradih donji deo kljuna beo, a gornji može biti taman. Nozdrve su široke otvor permanentno Slobodan, belo napuderisane.
Vrat: Srednje dužine. Izdiže se vertikalno iznad prsa, a prema glavi se blago sužava i u luku prelazi u podbradak.
Prsa: Široka, malo ispupčena i zaobljena.
Leđa: Široka, blago zaobljena, malo nagnuta prema repu.
Krila: Prilično duga, jaka, dobro složena, priljubljena uz telo, leže na repu, krađa su od repa
Rep: Dugačak s (12-16) širokih pera, koja se u letu šire u lepezu
Noge: Srednje dužine, snažne, neoperjane, crvene boje. Boja noktiju je u korelaciji sa bojom kljuna.
Perje: Sjajno, čvrsto, dobro prileže.
GREŠKE

Niski ili linijski let, izlaženje iz vidljivog radijusa leta, prevrtanje, nasedanje ili pikiranje iz visa i izdvajanje iz jata, nedovoljna dužina leta. Neskladna figura tela. Visok, kratak, glava prevelika, mala ravna i jako izdužena, ulegnuto i usko čelo, nepravilna ćuba, žute i crvene oči (uski okviri, naborani i crveni), kljun tanak i dug ili suviše kratak i debeo, zatim šaren, dug i tanak vrat, uske i viseće grudi, mlitava i viseća krila (beli kočani, krežava krila), rep rastrešen, lepezast, dvojno pero, noge visoke i operjane, raznobojni nokti, neintenzivne boje.

OCENJIVANJE

Opšti utisak | držanje tela | glava | čelo | kapa | oči | kljun | boja kljuna | krila i rep | vrat | noge | boje i šare.
Nazad na vrh Ići dole
neso.s
Pocetnik
Pocetnik
neso.s


Broj poruka : 90
Datum upisa : 03.03.2011
Godina : 26
Lokacija : Bosanska Gradiska

NISKI VISOKOLETACI Empty
PočaljiNaslov: Re: NISKI VISOKOLETACI   NISKI VISOKOLETACI EmptySub Mar 05, 2011 6:03 pm

Pozdrav, postavicu nekoliko slika ovih predivnih golubova Mladena Cvetkovica.Evo i njegove internet stranice na kojoj ima mnogo korisnih stvari i lijepih slika ove rase.
http://www.niskigolubovi.info/



NISKI VISOKOLETACI Dsc0235qb

NISKI VISOKOLETACI Dsc0196rq

NISKI VISOKOLETACI Dsc0294m

NISKI VISOKOLETACI Dsc0274ma

NISKI VISOKOLETACI Dsc0194t

NISKI VISOKOLETACI Dscf8387

POZDRAV!
Nazad na vrh Ići dole
mladenbp
Neznanac
Neznanac



Broj poruka : 24
Datum upisa : 04.03.2011
Godina : 43
Lokacija : Bela Palanka, Srbija

NISKI VISOKOLETACI Empty
PočaljiNaslov: beli niski   NISKI VISOKOLETACI EmptyČet Okt 13, 2011 8:12 am

Zdravo svima,

Evo da malo ozivimo temu...Slike novih nada iz mog golubarnika...Ovogodisnji mladi beli Niski visokoletaci...Nazlost, golubovi su u najvece u mitarenju i potpuno neformirani i van kondicije, ali se i ovako sa slika moze dosta videti...

Uzivajte...

Muzjaci 2011.

NISKI VISOKOLETACI 24165449
By mladenbp at 2011-10-12

NISKI VISOKOLETACI 58432337
By mladenbp at 2011-10-12

NISKI VISOKOLETACI 94452697
By mladenbp at 2011-10-12


Zenke 2011.

NISKI VISOKOLETACI 48614554
By mladenbp at 2011-10-12

NISKI VISOKOLETACI 28544016
By mladenbp at 2011-10-12

NISKI VISOKOLETACI 18639497
By mladenbp at 2011-10-12

NISKI VISOKOLETACI 70007873
By mladenbp at 2011-10-12

Pozdrav,
Mladen
Nazad na vrh Ići dole
http://www.niskigolubovi.info
šone
Redovni Clan
Redovni Clan



Broj poruka : 621
Datum upisa : 25.03.2011

NISKI VISOKOLETACI Empty
PočaljiNaslov: Re: NISKI VISOKOLETACI   NISKI VISOKOLETACI EmptyČet Okt 13, 2011 7:59 pm

Pozdrav Mladene,lijepi golubovi.Da li ih imas samo u bijeloj ili jos u nekoj boji?
Nazad na vrh Ići dole
mladenbp
Neznanac
Neznanac



Broj poruka : 24
Datum upisa : 04.03.2011
Godina : 43
Lokacija : Bela Palanka, Srbija

NISKI VISOKOLETACI Empty
PočaljiNaslov: odgovor   NISKI VISOKOLETACI EmptyČet Okt 13, 2011 10:07 pm

Niske visokoletace drzim u iskljucivo beloj boji...Razloga za to je vise, ali su najvazniji ti sto sam uvek voleo kod golubova belu boju, dalje sto je ovaj varijetet kod niskih veoma redak i samim tim dosta zahtevan...

Hvala na lepim recima...

Pozdrav,
Mladen
Nazad na vrh Ići dole
http://www.niskigolubovi.info
šone
Redovni Clan
Redovni Clan



Broj poruka : 621
Datum upisa : 25.03.2011

NISKI VISOKOLETACI Empty
PočaljiNaslov: Re: NISKI VISOKOLETACI   NISKI VISOKOLETACI EmptyPet Okt 14, 2011 9:39 pm

da dosta ih je rijetko vidjeti i pomalo neuobicajeno u bijeloj boji,lijepo sto si se potrudio da je ocuvas.pozdrav svima.
Nazad na vrh Ići dole
mladenbp
Neznanac
Neznanac



Broj poruka : 24
Datum upisa : 04.03.2011
Godina : 43
Lokacija : Bela Palanka, Srbija

NISKI VISOKOLETACI Empty
PočaljiNaslov: Re: NISKI VISOKOLETACI   NISKI VISOKOLETACI EmptyPet Okt 14, 2011 11:14 pm

šone ::
da dosta ih je rijetko vidjeti i pomalo neuobicajeno u bijeloj boji,lijepo sto si se potrudio da je ocuvas.pozdrav svima.

Po mojim saznanjima postoji svega 3 odgajivaca sa njima...ostalo su uglavnom ptice koje vode poreklo od mojih...Ovo naravno vazi samo za beli varijetet...

Mladen
Nazad na vrh Ići dole
http://www.niskigolubovi.info
šone
Redovni Clan
Redovni Clan



Broj poruka : 621
Datum upisa : 25.03.2011

NISKI VISOKOLETACI Empty
PočaljiNaslov: Re: NISKI VISOKOLETACI   NISKI VISOKOLETACI EmptySub Okt 15, 2011 6:57 pm

mladenbp ::
šone ::
da dosta ih je rijetko vidjeti i pomalo neuobicajeno u bijeloj boji,lijepo sto si se potrudio da je ocuvas.pozdrav svima.

Po mojim saznanjima postoji svega 3 odgajivaca sa njima...ostalo su uglavnom ptice koje vode poreklo od mojih...Ovo naravno vazi samo za beli varijetet...

Mladen
Eto bogatiji sam za jedan novi podatak,to je i dodatan problem u nabavci nove krvi...pozzz.
Nazad na vrh Ići dole
mladenbp
Neznanac
Neznanac



Broj poruka : 24
Datum upisa : 04.03.2011
Godina : 43
Lokacija : Bela Palanka, Srbija

NISKI VISOKOLETACI Empty
PočaljiNaslov: Re: NISKI VISOKOLETACI   NISKI VISOKOLETACI EmptyNed Okt 16, 2011 8:47 am

šone ::
mladenbp ::
šone ::
da dosta ih je rijetko vidjeti i pomalo neuobicajeno u bijeloj boji,lijepo sto si se potrudio da je ocuvas.pozdrav svima.

Po mojim saznanjima postoji svega 3 odgajivaca sa njima...ostalo su uglavnom ptice koje vode poreklo od mojih...Ovo naravno vazi samo za beli varijetet...

Mladen
Eto bogatiji sam za jedan novi podatak,to je i dodatan problem u nabavci nove krvi...pozzz.

To za sada ne predstavlja problem jer samo ja imam 4 krvne linije...dakle, mogu jos jako dugo da radim bez ikakvog osvezavanja krvi...ko se malo razume u genetiku razumece...

Pozdrav,

Mladen
Nazad na vrh Ići dole
http://www.niskigolubovi.info
šone
Redovni Clan
Redovni Clan



Broj poruka : 621
Datum upisa : 25.03.2011

NISKI VISOKOLETACI Empty
PočaljiNaslov: Re: NISKI VISOKOLETACI   NISKI VISOKOLETACI EmptyNed Okt 16, 2011 12:13 pm

Naravno,to je onda nešto drugo,inače si spomenuo rad sa bijelom bojom,mislim da ima dosta kolega golubara koji smatraju da je rad sa tom bojom kod svih golubova lagan,i mogu da kažem da nisu u pravu,ima dosta rasa gdje je taj rad dosta težak..pozzz.
Nazad na vrh Ići dole
mladenbp
Neznanac
Neznanac



Broj poruka : 24
Datum upisa : 04.03.2011
Godina : 43
Lokacija : Bela Palanka, Srbija

NISKI VISOKOLETACI Empty
PočaljiNaslov: Re: NISKI VISOKOLETACI   NISKI VISOKOLETACI EmptyNed Okt 16, 2011 7:38 pm

šone ::
Naravno,to je onda nešto drugo,inače si spomenuo rad sa bijelom bojom,mislim da ima dosta kolega golubara koji smatraju da je rad sa tom bojom kod svih golubova lagan,i mogu da kažem da nisu u pravu,ima dosta rasa gdje je taj rad dosta težak..pozzz.

Da, naravno posebno kad ti beli ne izvedu ni jedno belo pile...Meni je se za zadnjih nekoliko godina desilo da me vise puta zovu ljudi i pitaju kako da rese problem jer kupe na berzi par belih koji nikad ne baci cisto belo pile...

Naravno, to kod mojih golubova nije moguce jer su 30 godina u poreklu beli...A izazovniji su za odgoj jer je tesko naci niske bele u klasi sa crnim i crvenim...dok se solidni crni i crveni mogu relativno lako naci...

Pozdrav,
Mladen
Nazad na vrh Ići dole
http://www.niskigolubovi.info
šone
Redovni Clan
Redovni Clan



Broj poruka : 621
Datum upisa : 25.03.2011

NISKI VISOKOLETACI Empty
PočaljiNaslov: Re: NISKI VISOKOLETACI   NISKI VISOKOLETACI EmptyNed Okt 16, 2011 8:07 pm

porijeklo golubova je vrlo bitno,nije isto nabaviti goluba direktno od odgajivača i kupiti ga na pijaci,posebno u današnje vrijeme.kod tebe se to generacijski odgaja koliko sam pročitao tako da kvalitet nije upitan.da u crnoj i crvenoj boji se vrlo često viđaju.pozdrav.
Nazad na vrh Ići dole
mladenbp
Neznanac
Neznanac



Broj poruka : 24
Datum upisa : 04.03.2011
Godina : 43
Lokacija : Bela Palanka, Srbija

NISKI VISOKOLETACI Empty
PočaljiNaslov: Re: NISKI VISOKOLETACI   NISKI VISOKOLETACI EmptySub Dec 17, 2011 3:53 pm

Zdravo svima,

Pozivam vas da posetite prvu internet prezentaciju o niskim rasama golubova www.niski-golubovi.info, na kojoj je prezetovan deo mog odgoja u preko 100 fotografija golubova, ali i Standardi i iskustva iz odgoja Niskih visokoletaca i belorepaca...

Uzivajte,
Mladen Cvetkovic
Nazad na vrh Ići dole
http://www.niskigolubovi.info
šone
Redovni Clan
Redovni Clan



Broj poruka : 621
Datum upisa : 25.03.2011

NISKI VISOKOLETACI Empty
PočaljiNaslov: Re: NISKI VISOKOLETACI   NISKI VISOKOLETACI EmptySub Dec 17, 2011 5:58 pm

Pozdrav,naravno da ćemo posjetiti.
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





NISKI VISOKOLETACI Empty
PočaljiNaslov: Re: NISKI VISOKOLETACI   NISKI VISOKOLETACI Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
NISKI VISOKOLETACI
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» Golubovi Niški beli visokoletači i Niški belorepi letači
» NISKI BELOREPI VISOKO LETAC I DEO

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
 :: Ostale Zivotinje :: Golubovi :: Golubovi Visokoletaci-
Skoči na: