Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
PrijemLatest imagesTražiRegistruj sePristupi

 

 SVE O PAPAGAIMA ISHRANA GOVOR

Ići dole 
AutorPoruka
Admin
Admin
Admin



Broj poruka : 77
Datum upisa : 04.02.2011
Godina : 51
Lokacija : Banatsko Novo Selo

SVE O PAPAGAIMA ISHRANA GOVOR  Empty
PočaljiNaslov: SVE O PAPAGAIMA ISHRANA GOVOR    SVE O PAPAGAIMA ISHRANA GOVOR  EmptySub Mar 12, 2011 6:06 pm

GOVOR PAPAGAJA
Papagaji imaju karakterističan vokalni sistem komunikacije kojim se služe između sebe, što je i logično. Dok smo mi u situaciji da neke zvuke teško ili gotovo uopšte ne možemo da interpretiramo, papagaji vrlo brzo uspevaju da reprodukuju veliki broj glasova koje čuju. Iako oni nisu u njihovoj uobičajenoj vokalnoj interpretaciji, a to su najpre oglašavanja nekih drugih kućnih ljubimaca (pasa, mačaka), ukoliko ih imate. Zato nemojte biti iznenađeni ako vaš pernati ljubimac počne da ''laje'' ili ''mijauče''. Veoma često, kada su potpuno opušteni, a to je uglavnom kada konzumiraju hranu, ispuštaju nama slične tonove koje su najčešće u situaciji da čuju, kao kada šapućete, kada se smejete, ili pak, ukoliko imate decu, oponašaju vrištanje. U globalu ovi prirodni zvuci su izmiksovani od tonova koje papagaj čuje u svom okruženju i onda ih oponaša. Pored oponašanja laveža, mijaukanja, plača bebe i ostalih svakodnevnih, često prisutnih zvukova, paralelno uče da izgovaraju reči, u početku kratke dvočlane, a ubrzo zatim i kratke rečenice. Najčešće je prva izgovorena reč ime koje smo dali papagaju, koje ne sme da bude dugačko, ili ime nekoga od članova porodice koje se najčešće izgovara u kući. Kad savladaju nekoliko reči, onda uglavnom počinju ekspresno da izgovaraju i reči koje ih i nismo preterano učili, ali koje su bile najzastupljenije u našem svakodnevnom komuniciranju. Tako, ako se u vašem međusobnom razgovoru upražnjavaju i psovke nemojte biti iznenađeni kad vaš ljubimac počne sasvim razgovetno da psuje, iako ga tome niste učili. Moj utisak je da to i najbrže nauče, što naravno, kada je reč o papagaju izgleda simpatično, ali verujte, u nekim situacijama, zna i da obruka vlasnika. Kod inteligentnijih vrsta skoro uobičajena je pojava da pri zvonjavi telefonskog aparata istovremeno kažu: ''Halo'', da vas ujutru pozdrave sa ''Dobro jutro'' ili uveče sa ''Dobro veče'', uvek logički, bez zamene vremena, da vas razlikuju po imenima i da se šale sa vama uglavnom kratkim frazama. Na primer, moj papagaj radi sledeće:svakog jutra kada izlazim iz kuće, kažem mu:''Brzo se vraćam'', i u trenutku kada izlazim on mi odgovara:''Vrati se brzo''. Naravno da sve vrste papagaja nemaju sklonosti, inteligencije ili glasovnih kvaliteta da oponašaju govor, ali one vrste koje to mogu, a koliko će u tome napredovati, isključivo zavisi od vas i vašeg strpljenja i upornosti, koje ćete posvetiti ljubimcu. Najzad, iako mi predstavljamo najinteligentnija živa bića, pa i nama ,setite se, neko je morao par godina po rođenju, da ko zna koliko stotina i hiljada puta ponovi ''mama'', ''tata'', ''baba'', ''deda''..., dok nismo postali u stanju da ih i sami izgovorimo.
Nazad na vrh Ići dole
https://kp-forum.all-up.com
Admin
Admin
Admin



Broj poruka : 77
Datum upisa : 04.02.2011
Godina : 51
Lokacija : Banatsko Novo Selo

SVE O PAPAGAIMA ISHRANA GOVOR  Empty
PočaljiNaslov: Re: SVE O PAPAGAIMA ISHRANA GOVOR    SVE O PAPAGAIMA ISHRANA GOVOR  EmptySub Mar 12, 2011 6:06 pm

KAKO UNAPREDITI GOVOR?

Ako hoćete da vaš papagaj ''progovori'' morate mu pričati sa razumevanjem -često i polako, ujednačenim tonom bez prisustva nervoze i povećanjem intonacije reči. Najbolje je ptici ponavljati reči ili kratke fraze u trenucima kada ga hranite, kada izlazite iz kuće i kad se vraćate, završavajte komunikaciju sa njim uvek na isti način, a to je kratko i odsečno. Prirodno,papagaj će najveću pažnju na vaše reči obratiti kada ga baš ništa ne čini uznemirenim. Ako primetite da vaš papagaj nema talenta za govor, prisilite ga na taj način što ćete prvo pokušati sa zviždanjem ili pevanjem, kako bi ga zaintrigirali da ponovi, do tada za njega, nepoznate tonove. To je iz razloga što većina papagaja veoma pažljivo sluša zvuke oko sebe i automatski pokušavaju i sami da ih interpretiraju i imitiraju, pridajući akcenat na tonove koje poslednje čuju.
Nazad na vrh Ići dole
https://kp-forum.all-up.com
Admin
Admin
Admin



Broj poruka : 77
Datum upisa : 04.02.2011
Godina : 51
Lokacija : Banatsko Novo Selo

SVE O PAPAGAIMA ISHRANA GOVOR  Empty
PočaljiNaslov: Re: SVE O PAPAGAIMA ISHRANA GOVOR    SVE O PAPAGAIMA ISHRANA GOVOR  EmptySub Mar 12, 2011 6:08 pm

PRAVILNA ISHRANA
Najvažniji segmenat u čuvanju papagaja kao kućnog ljubimca je zasigurno pravilna ishrana, jer od nje isključivo zavisi životni vek, kondicija i opšti izgled ptice. S tim u vezi, u nekoliko podnaslova predočiću vam osnovne klauzule:

Šta papagaji jedu -Za papagaje u njihovoj prirodnoj sredini ishrana varira u zavisnosti od okoline u kojoj obitavaju. Zavisno od vrste i teritorije, hrane se raznoraznim semenjem, bobicama, lešnikom, voćem, povrćem i razno-raznim vrstama trava i lišća, a neki u svom jelovniku imaju i polen, nektar, propolis, razne insekte i njihove larve, cveće, vodene larve, pa čak i životinje do veličine ovce, kakav je slučaj kod Kea-papagaja. Svaka vrsta je prilagođena sredini u kojoj živi. Ako se jedan takav papagaj iz prirode donese u kuću -zarobljeništvo, onda ga je izuzetno teško navići na domaću -kućnu hranu, zato što je ona za pticu nova i neuobičajena, pa će je dugo odbijati. Međutim, kod nas se papagaji uglavnom kupuju po zoo radnjama, ili, što nije često, a opet je indikovano, kod odgajivača, jer jedino oni znaju pravilnu ishranu i starost ptice, pa će vam i reći čime i kako da hranite svog ljubimca. Savet:Nepravilna ishrana može izazvati psihofizičke poremećaje kod ptice, najčešće zbog nedostatka vitamina i minerala, pa na ovo treba obratiti pažnju i blagovremeno konsultovati odgajivača.

Glavna hrana -semenska hrana -Prodavci i odgajivači papagaja uglavnom preporučuju mešavine zrnastog semenja onda kada kod njih kupite pticu. Ovakvi miksevi su uglavnom dobri, pod uslovom da hrana nije stara i da nije dugo zapakpvana u plastičnim kesama, jer se zbog vlažnosti semena, koju svka vrsta mora da poseduje u izvesnom procentu, stvara kondenzat koji može da izazove proliv, koji lako dovodi do uginuća ptice. Iz ličnog iskustva, a odgajam papagaje poprilično dugo vremena i posedujem preko četrdeset vrsta, preporučujem da u kavezu imate najmanje dve posude za hranu -semensku, a u svakom slučaju broj hranilica je uslovljen vrstom papagaja, iz razloga što ste tada u mogućnosti da kontrolišete količinu i vrstu semena koju papagaj preferira. Posmatrajte pažljivo vašeg papagaja u trenucima kada jede i ako to radi halapljivo, onda budite sigurni da ste mu dali pravo seme, jer i oni znaju da uživaju u hrani. Srednji i veći papagaji, pored uobičajenog semena (proso, ovas,suncokret, muhar, svetlo seme, konoplja, sirak šećerac, američki sirak,itd.) treba da dobiju i kukuruz kokičar. Međutim, često se dešava da papagaji, ako nisu naviknuti kod odgajivača, neće da konzumiraju kukuruz kokičar zato što je jako tvrd. Jedini način da ih naviknete i na ovo seme je njegovo prokuvavanje u vodi ne duže od dva sata.Ako sami pravite mešavine od pojedinih vrsta semenja koje ste posebno nabavili, što je i najbolje, s vremena na vreme dodajte u već pripremljeni miks hrane i neku novu vrstu semena koju vaš papagajnije dobijao. Primetite li da konzumira i to, za njega novo seme, uvedite ga u svakodnevnu ishranu.Važno:Ako vašem papagaju dajete već pripremljenu mešavinu semena kao svakodnevni obrok, porcija u osnovi na sme da bude prevelika. Mali papagaji, zbog znatno bržeg metabolizma, mnogo češće konzumiraju hranu i u većim količinama, dok je velikim, dnevna doza znatno manja i svodi se na 10-20 zrna. Bez obzira na vrstu i veličinu papagaja hrana im se mora davati u približno isto vreme bez obzira na doba dana kako bi stekli naviku o obroku i time pre i lakše ostvarili kontakt sa vama. Nepravilna i jednolična ishrana može izazvati avitaminozu, odnosno, devitaminozu koja se uglavnom završava tragično po papagaja.
Sveža hrana u obliku raskvašenog semena -Za papagaja nije dobro svakodnevno davati zrnastu hranu u prirodno čvrstom obliku. Zbog toga povremeno napravite pauzu od davanja čvrste hrane i dva-tri dana dajte ptici raskvašeno seme. Sva semena kada odstoje u vodi oko 24h prolaze kroz hemijsku reakciju, pri čemu se oslobađa više od 50% vitamina zarobljenih u jezgru zrna. Uputstvo za pripremu ovakve hrane izgleda ovako:

1.dan -u činiju ili neku posudu nasuti potrebnu količinu semena i preliti ga vodom, poklopiti posudu, ali tako da obavezno ima lufta-vazduha. Ostaviti da ostoji 24h blizu nekog prirodnog izvora svetlosti (prozor, terasa)
2.dan -procedite seme i isperite ga mlakom vodom, jer ako to ne uradite može biti toksično za vašu pticu, zatim ga ponovo procedite i bez vode ostavite u istoj posudi pored izvora svetlosti poklopljeno da odstoji još 24h.
3.dan -dobro isperite seme u nekoliko voda i onda je spremno za davanje vašem ljubimcu. Ako je toplo u prostoriji gde je papagaj, nemojte mu ovakvu hranu ostavljati duže od 2h u kavezu.

SVE O PAPAGAIMA ISHRANA GOVOR  Papagaj%20nandaja%20-01
Nazad na vrh Ići dole
https://kp-forum.all-up.com
Admin
Admin
Admin



Broj poruka : 77
Datum upisa : 04.02.2011
Godina : 51
Lokacija : Banatsko Novo Selo

SVE O PAPAGAIMA ISHRANA GOVOR  Empty
PočaljiNaslov: Re: SVE O PAPAGAIMA ISHRANA GOVOR    SVE O PAPAGAIMA ISHRANA GOVOR  EmptySub Mar 12, 2011 6:09 pm


SAVETI ZA ISHRANU PAPAGAJA SVEŽOM HRANOM

S'obzirom da je za nama ostao period zime i smanjene mogućnosti da svoje pernate ljubimce u potpunosti zadovoljimo raznim vrstama voća i povrća, to je pravi trenutak da vas kao dugogodišnji odgajivač, posavetujem kako da ih obradujete sve većom šarolikošću koja je nepresušni izvor vitamina i minerala neophodnih vašem ljubimcu. Razlog više za to je i period kada ženke intenzivno leže na jajima, ili roditelji odhranjuju tek izlegle mladunce, pa im pored neuobičajene semenske hrane, voće, povrće i zeleniš predstavljaju nezamislive potrebe u pravilnoj ishrani. Osnovno je da komadi voća i povraća koji se serviraju ptici treba da budu odgovarajući za njihovu veličinu i vrstu, naročito onim vrstama koji hranu konzumiraju pomoću noge. Imajući u vidu da je većina vaših pernatih ljubimaca kupljena u raznoraznim zoo radnjama, niste u mogućnosti da znate odgajivača od koga je ptica nabavljena, pa samim tim i ne znate čime je prehranjivao njihove roditelje, a preko njih i mlade čiji ste vlasnici vi sada, pa iz toga proističe da određene vrste papagaja neće da jedu hranu koju im dajete, iz prostog razloga što na nju nisu ni naviknuti. Ipak, pokušaću da vam dam nekoliko praktičnih saveta kako da pokušate da ih namamite i naviknete na nove stvari. Pošto su papagaji izuzetno radoznale životinje, treba im privući pažnju na sledeće načine:ako neće da jede zeleniš, ubacite mu u kavez jednu račvastu granu, pa na nju stavite zeleniš; ako neće da jede papriku,vežite je elatičnom gumicom za vrh kaveza i pustite je da visi; ako neće da jede neku vrstu voća, isecite nekoloko kriški, pa mu stavite spolja na vrh kaveza tako da mu izgleda kao da mu u prirodi visi na grani iznad glave. Svi veliki, a i dobar broj vrsta srednjih papagaja konzumira hranu nogom, pa im onda i svežu hranu dajte u kriškama ne većim od 3-4cm dužine, kako bi mogli da ih drže. Za male papagaje i one koji ne koriste nogu kao pomagalo pri jelu, staviti im svežu hranu u neku šarenu posudu koja će im sigurno privući pažnju. Naravno, sve ovo ne mora da urodi plodom, ali zasigurno treba pokušati, s' tim što uvek treba imati u vidu da su papagaji karakterne ptice i da ga ne možete prisliti na bilo šta, ukoliko on to ne želi. Ako nešto ne voli, ili mu se ne sviđa, sigurno je da neće nikada prihvatiti, ali je takođe evidentno da papagaj veoma često neće da konzumira određenu vrstu hrane zato što mu je servirana na pogrešan način.To je zato što papagaj stiče sopstvene navike, a ne one na koje ga vi primoravate, što i predstavlja njegovu ličnost i ego. Tako, na primer, priličan broj papagaja zrnastu hranu potapa u vodu i kozumira je tek kada nabubri, pa im zato treba priuštiti veću pojilicu u koju će oni unositi i potapati suvo zrnasto semenje. Kada smo već kod zrnastog semenja, ono mora da bude sveže, da nije užeglo i da bude pravilno uskladišteno, što podrazumeva da je u papirnim ili kartonskim vrećema ili buradima, da se drži na tamnijim mestima gde je mogućno provetravanje, a to je najčešće slučaj kod odgajivača, jer su oni upravo ti koji najviše vode računa o hrani imajući u vidu da je ona i osnovni uzrok kad je u pitanju održavanje kondicije i zdravlja matičnog jata, a samim tim i mldih jedinki.

Od zeljaste hrane, u zavisnosti od vrste papagaja, možete im dati sledeće biljke: patuljastu lisnatu travu (Poa Annua), plavu travu (Poa Pratensis), višegodišnju travu (Lolium Perenne), kadifa travu (Holcus Lanatus), mišljakinju (Stellaria Media), gorku heljdu (Rum Acetola),maslačak (Taraxacum Oficinare), rusovaču (Capsell Bursa-Pastoris), kao i neke vrste čvornovate trave kao što su: žitne trava (Echinocaloa Crusgalli), crveni proso (Panicum Sanguir), zelene čekinjasta trava (Setaria Viridis), sirak metlaš (Panicum Milaceum), travu(Polygonum Aviculare), bobice i divlje voće, planinske bobice (Pyracantha), šipak. Sve ovo bilje u sezoni rasta može se nabaviti i odložiti u zamrzivač, kako bi ptica mogla da ga dobije i u zimskom periodu.

UPOZORENJE :nemojte da sakupljate divlje bilje blizu puteva ili ivica polja, zbog mogućnosti zatrovanja izduvnim gasovima ili pesticidima. Preporuka je da se sve opere mlakom vodom i osuši pre nego što se iznese ptici.

Voće i povrće : Ako vaš papagaj, pored zrnaste hrane, svaki dan dobija sveže voće i povrće, ostaće zdrav, neće biti podložan gojenju koje mu skraćuje vek, a istovremeno će ostati vitalan i zadržaće prelepi sjaj perija. Opet, u zavisnosti od vrste papagaja, za to konsultujte nekog od odgajivača. Od povrća u sirovom stanju mu možete dati spanać, plavi paradajz, grašak, mladi kukuruz, šargarepu, tikvice, paradajz, celerovu stabljiku, lukovicu divlje mirođije, papriku,itd. Povrće koje se ne sme davati : cela porodica kupusa, sirov i zelen krompir, zeleni (svež ) pasulj i list zelene salate, jer su ove vrste povrća za pticu teško ili potpuno nesvarljive, pa je mogućnost dobijanja proliva evidentna. Od voća : svež ananas, kajsija, jabuka, banana, kruška, kupina, sveža smokva, malina, višnja, oljušten kivi, oguljen mango, mandarina, pomorandža, dinja, breskva, papaja. U zavisnosti od vrste papagaja, zavisi i koje ćete voće da dajete.Voće koje se ne sme davati: grejpfrut, limun, šljiva, avokado, zbog svoje nesvarljivosti.

Važni hranljivi sastojci : pored uobičajenih potreba svakog papagaja za vitaminima i mineralima postoje i određene situacije u kojima se doza mora povećavati. Jedna od njih je upravo sadašnji period (proleće), kada ptice menjaju perije (mitare), zatim nedostatak sunca zbog čijih se zraka provitamin D pretvara u vitamin D, ili promena okoline, mogu da stvore stresnu situaciju za vašeg papagaja i da time povećaju potrebu za važnim hranljivim sastojcima. Da biste bili sigurni da vaš papagaj dobija sve hranljive sastojke, dajte mu krečnjak ili minerale u obliku sipine kosti. Po mom ličnom iskustvu najkvalitetniji su minerali belgijskog proizvođača ''Vitamineral'' koji obiluju svim potrebnim mineralima. Za veće papagaje ja i ove minerale obogaćujem čileanskom glinom koja je u prirodi u svakodnevnom meniu i zbog koje veliki papagaji preleću svakodnevno i do 100km kako bi upotpunili svoje prohteve za mineralima koje ova glina poseduje. Naravno da se svi zainteresovani mogu meni lično obratiti, jer ih ja imam uvek u dovoljnoj količini. Navedeni minerali sadrže sve sastojke neophodne za održavanje skeleta i dalji razvoj ptice, a u kavezu ih treba držati u posebnoj posudi, tako da ona može da ih konzumira onda i u onolikoj meri koja joj je potrebna. Pogodnost ovih minerala je i u tome što im je rok upotrebe neograničen. Postoje i neki drugi multivitaminski preparati nemačkog proizvođača ''Vitacraft'' u zrnastom stanju, koje ja takođe redovno upražnjavam u odgoju svojih papagaja, ali prilikom nambavke ovih preparata važno je povesti računa o datumu proizvodnje jer im je rok upotrebe ograničen.Takođe ne smemo zaboraviti i kompleks B vitamina, vitamina A, C i E koji se daju u vodu i u tečnom stanju, a po ličnom iskudtvu najkvalitetniji su nemački ''Quiko'', a takođe se mogu nabaviti u mojoj odgajivačnici.

Pored svih navedenih vrsta voća, povrća i zeleniša, papagaji mogu da dobijaju, naravno povremeno, i nešto od hrane sa naše trpeze, a što ne predstavlja njihovu uobičajenu ishranu. To se odnosi na papagaje kućne ljubimce. Pogrešne su tvrdnje autora pojedinih tekstova koji upozoravaju da papagaj ne sme da pojede ništa sa stola, a što je naša hrana. U narednim stranama ću vam, na osnovu ličnog iskustva, izložiti spisak ''nepapagajske'' hrane koju bez rizika možete davati svom ljubimcu.

SVE O PAPAGAIMA ISHRANA GOVOR  Papagaj-suncani--11
Nazad na vrh Ići dole
https://kp-forum.all-up.com
Admin
Admin
Admin



Broj poruka : 77
Datum upisa : 04.02.2011
Godina : 51
Lokacija : Banatsko Novo Selo

SVE O PAPAGAIMA ISHRANA GOVOR  Empty
PočaljiNaslov: Re: SVE O PAPAGAIMA ISHRANA GOVOR    SVE O PAPAGAIMA ISHRANA GOVOR  EmptySub Mar 12, 2011 6:10 pm


HRANA KOJU PAPAGAJ SME DA KONZUMIRA SA VAŠEG TRPEZARIJSKOG STOLA

U predhodnim stranama sam vam sugerisao šta papagajima treba davati od sveže hrane uključujući voće, povrće i zeleniš, a šta je kontraindikovano. Pored svih navedenih vrsta voća, povrća i zeleniša mogu da dobijaju, naravno povremeno, i nešto sa naše trpeze, a što ne predstavlja njihovu uobičajenu hranu. To se odnosi na papagaje koji se drže u svojstvu kućnog ljubimca. Ponekad su oni jeko željni ''nepapagajske'' hrane, a nekoliko namirnica je dozvoljeno, čak i preporučljivo davati.Analogno tome, postoje namirnice koje,ma koliko želeo, ne sme nikad da dobije.

Namirnice koje mogu da konzumiraju:
Jedanput ili dvaput nedeljno pola supene kašike kravljeg belog sira od obranog mleka, obogaćenog sa iseckanim zelenišem ili šargarepom i iseckanim tvrdo kuvanim žumancetom; malu kockicu tvrdog sira; jednu supenu kašiku sveže iseckane pšenice koja je predhodno bila potopljena u polovičnu mešavinu mleka i vode. Takođe veoma bogate vitaminima su i pšenične klice koje se mogu nabaviti u prodavnicama zdrave hrane; vansezonski, možete dati kuvane knedle,preporučljivo pšenične, ili komadić kuvanog krompira pod uslovom da sve ovo bude ohlađeno; parče dvopeka, suvog keksa, kornfleks ili neki tvrdi beo hleb, koji mora predhodno biti potopljen u polovičnu mešavinu mleka i vode; većim i srednjim papagajima, koji svoju hranu konzumiraju uz pomoć noge, možete dati da ''glocka'' sitniju pileću kost ili kuvanu pileću nogu. Oni će takođe sa tih kostiju pojesti u malim zalogajima preostale komadiće mesa ili hrskavice sa kostiju, što im je adekvatna zamena za proteine koje nalaze u prirodi; takođe povremeno, mogu da dobiju i manje komadiće kuvanog pilećeg belog mesa ili kuvane govedine.

Namirnice koje mogu biti opasne po zdravlje papagaja i koje treba potpuno isključiti:
hladna hrana koja dolazi direktno iz frižidera; vruća ili vrela hrana; pokvarena hrana, čak i kada se ukvareni, površinski delovi odklone, jer bakterije nastavljaju da žive i u preostalim delovima takve hrane, iako ne možemo da ih registrujemo golim okom; posoljena, začinjena hrana; zašećerene hrana, čokolada, slatko kremovi, kolači i ostali tipovi slatkiša; mast i masna hrana; alkoholna pića, uključujući pivo; kafa, Coca-cola i svi slični gazirani napici i pića.

Upozorenje : svako ko pušta svog papagaja na trpezarijski sto, mora da bude veoma oprezan jer se može opeći na hranu, može da opeče jezik, ili da se prehladi, ili razboli jedući ono što je opasno po njega!

Voda za piće: Najbolje je da papagaj dobija uvek svežu i čistu vodu, koja će mu stalno biti dostupna, međutim, ako ta voda, što je slučaj u skoro svim urbanim sredinama, dolazi iz vodovoda, onda ona treba da odstoji u nekoj otvorenoj posudi kako bi hlor ispario, a kamenac se delimično vezao za zidove posude.Voda se u principu menja jedanput dnevno, ali kada su vrućine velike, treba je zameniti i po nekoliko puta, zbog algi koje se homogenizuju po obodima pojilice, a to se može uočiti tako što pojilica postaje zelenkasta ili crvenkasta, pa ako se to dogodi, treba je dobro isprati i sipati novu vodu. Pored pojilice, papagaju treba omogućiti i posudu, kupatilo, u kojoj će se ptica kupati, pa čim se to dogodi, vodu treba prosuti, a posudu izvaditi iz kaveza, kako je ptica ne bi pila. Naravno, u zavisnosti od vrste papagaja, posuda za piće treba da bude i različitog oblika i dimenzija, kako bi se omogućilo ptici da prilikom uzimanja vode može nesmetano da spušta i podiže glavu, pri čemu joj voda klizi niz grlo. Delimično zatvorene posude za vodu nisu adekvatne za sve vrste papagaja. Najpreporučljivija voda za piće je negazirana mineralna voda, ali zbog njene cene,u našim okolnostima je ona nepristupačna, pa savetujem predhodna uputstva. Samo bolesnom papagaju treba davati mešavinu prokuvale vode sa slabim crnim čajem ili veoma blagim čajem od herbe ili čajem od određenih algi, ali samo kada je to indikovano od strane stručnog lica, veterinara ili iskusnog odgajivača

SVE O PAPAGAIMA ISHRANA GOVOR  Kozica-6
Nazad na vrh Ići dole
https://kp-forum.all-up.com
Sponsored content





SVE O PAPAGAIMA ISHRANA GOVOR  Empty
PočaljiNaslov: Re: SVE O PAPAGAIMA ISHRANA GOVOR    SVE O PAPAGAIMA ISHRANA GOVOR  Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
SVE O PAPAGAIMA ISHRANA GOVOR
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» ISHRANA PASA
» TRENING I ISHRANA TIPLERA
» ISHRANA I PARENjE KANARINACA
» DRZANjE I ISHRANA OVACA ZA VREME LAKTACIJE
» ISHRANA PTICA U PRIRODI

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
 :: Ostale Zivotinje :: Ptice-
Skoči na: