Crvenokrili papagaj prirodno stanište : Priobalna područja Nove Gvineje, severna Australija i nekoliko okolnih ostrva.
Crvenokrili papagaji žive na eukaliptusima, drveću duž vodotokova i drveću na obodu šuma a redovno se može naći u poljuprivrednim oblastima i u blizini useva.
Vrsta nije ugrožena i na mnogim mestima veoma zastupljena.
Crvenokrili papagaji žive u parovima ili malim porodičnim grupama, van sezone parenja povremeno formiraju grupe do 20 ptica, na Novoj Gvineji u aprilu formiraju grupe od nekoliko stotina ptica za sezonske migracije. Oprezni tihi, i teško uočljivi sem u letu kada se oglašavaju piskavim tonom.
Hrane se u prirodi voćem, bobicama, orasima, semenjem, cvećem, nektaraom, insektima i njihovim larvama.
Sezone parenja Crvenokrilih papagaja nije tačno definisana, ali je uglavnom izmedju avgusta i februara. Gnezde se u rupama šupljih stabala ili na granama. Preferira drveće eukaliptusa duž vodotokova. Nose 3 do 6 jaja, inkubacija 21 dan, na jajima leži samo ženka, mladi napuštaju gnezdo sa 5 nedelja, i dalje prilično dugo vremena sa ostaju sa roditeljima. Jaje je veličine 25,9 mm.
Mirni su i tihi papagaji, pomalo bučni u proleće i jesen, izdržljivi i lako se odgajaju. Podnose temperature preko 5° C.Mužjaci povremeno budu agresivni prema ženkama.
Hrane se raznim vrstama semenja, hranom za kanarince, pšenicom, zobom, suncokretom i konopljom, raznim vrstama voća i povrća, posebno polu zrelim kukuruzom, šargarepom i jabukama. Skloni su ka neumerenoj ishrani i u tim slučajevima postaju gojazni.
Prilikom uzgoja parove izolovati u vreme parenja. Sazrevaju sa 3. godine, parenje često počinje u februaru ili martu, nose 3 do 6 jaja, inkubacija 20 dana, vreme dopotpunog operjavanja u roku od 35 dana. Vrlo retko se razmnožavaju dva ili više puta godišnje. Mužjaci Crvenokrilog papagaja su često agresivni prema ženkama tako da se preporučuje da se ponekd mužjak ukloni iz kaveza posle parenja