Ženka Crvenokapog papagaja sa mnogo svetlog perja; prostor ispod repa prekriven je više zeleno, grudi sivo-plavičaste, koje postaje ljubičasto-plavo prema abdomenu.
Mladunci sa jednolično zelenom krunom na zadnjoj strani vrata, braonkasto-crveno čelo, perje generalno mnogo jednoličnije, grudi i abdomen braonkasti, preliveni ljubičasto-plavim po stomaku, mladi mužjaci dobijaju perje odraslih sa 14 meseci.
Crvenokapi papagaj Rasprostranjenost: krajnji jugozapad Australije.
Stanište: različita područja sa drvećem od gustih šuma eukaliptusa do izolovanih grupa drveća duž puteva, vodotokova ili polja, takođe se nalaze u parkovima i voćnjacima, glavni izvor hrane MARRI semena (Eucalyptus calophylla).
Status: Crvenokapi papagaji su uobičajeni u navedenim lokalitetima; retki samo u istočnim delovima.
Navike: Crvenokapi papagaji obično su u jatima do 20 ili više ptica, bučan, tih kada se hrani u velikim stablima eukaliptusa, ukoliko su uznemireni lete na krunu stabla odakle ispuštaju piskave zvuke, samo jata mladih ptica su nomadska, lete veoma brzo i blago talasaju; praćeni uobičajenim piskanjem, lete od jednog do drugog drveta blizu zemlje, oglašavaju se serijom alarmatnih poziva sačinjenih od oštrih zvukova.
Prirodne ishrana: uglavnom semena eukaliptusa i Casuarina, pored toga i voće, bobice, orasi, cveće, pupoljci, insekti i njihove larve, takođe jabuke i breskve u voćnjacima.
Ponašanje tokom parenja: sezona parenja Crvenokapih papagaja je od početka avgusta do decembra, udvaranje mužjaka se prepoznaje podignutim perjem na glavi, sa blago raširenim krilima i lepezasto podignutim repom; izgled upotpunjuje oštrim piskanjem; gnezdi se uglavnom u šupljinama visoko na drveću, ili ulazi u šuplje grane visokog eukaliptusa; gnezdo plete od komada trulog drveća, Crvenokapi papagaj nosi od 4 do 7 jaja, retko i 9; samo ženska legla; vreme inkubacije je 20 dana; perjanje za 5 nedelja, mladi ostaju samo za nekoliko nedelja sa roditeljima; jaja su dimenzija 26,3 x 22,6 mm.
Crvenokapi papagaj je prilično bučan papagaj, naročito rano ujutro i kasno popodne, izdržljiv kada se aklimatizuje, često stidljiv, ne mnogo tolerantan prema ostalim pticama, mnogo uživa u trebljenju, tvrd žvakač; uočava uobičajeno granje i trulo drveće; povremeno dolazi do iznenadnog uginuća bez primetnog razloga; zahteva standardnu temperaturu.
Kavez za Crvenokape papagaje treba da bude na mirnoj lokaciji, jer su ptice osetljive na ometanja.
Ishrana: mešavina semena suncokreta, semena trave za kanarince, različita prosa, zobi, pšenice i nekih konoplji, prosa u prahu, razna voća i povrća, posebno šargarepe i jabuke, šipak; planinske bobice jasena, zelene biljke (Mišjakina, maslačak itd ); grane četinara za žvakanje, poneku mekanu hranu insekata, omekšan dvopek i klice suncokreta.
Parenje Crvenokapih papagaja : veoma se jednostavno razmnožavaju u zatočeništvu; parenje uglavnom počinje u aprilu, Crvenokapi papagaj nosi od 4 do 7 jaja, inkubacija 20 dana; period perjanja od 35 dana, mladi su nezavisni sa 50 dana; preferira panj 20 cm unutrašnjih prečnika i najmanje 70 cm, duboko; položaj na uglu; gnezdo 18 x 18 x 70 cm, sa ulazom rupom od 7 cm, (3 inča) u prečniku takođe je moguće, često sazreva u prvoj godini, osetljiv na ometanja i na istraživanja gnezda u toku parenja.