Awassi ovca
Awassi ovca spada u grupu masnorepih mlecnih ovaca , nastala u aziji od starog primitivnog tipa ovaca, uz primenu sistematske selekcije na mlecnost roditeljskih parova.Spada u grupu srednje krupnih ovaca, obrasla je grubom vunom.Glava,usi.donji deo vrata, trbuh i noge ispod skocnih zglobova i laznih kolena pokriveni su dlakom u nijansama od braon do crne boje.Imaju dobru mlecnost i u laktacionom periodu koji traje 200-300 dana, ovce proizvedu 300-350 kg mleka, a rekorderke i preko 1.000 kg. Najdalje u slekciji i elitna grla Awassi ovce ima Izrael.
Ukrstanjem sa istocnofrizijskom ovcom dobijena je i rasa Assaf-oplemenjena awassi ovca , sa jos boljim proizvodnim rezultatima.
Pravilan izbor rase je pola puta do profita na farmama.
Interesantan je kvalitet posnog mesa ove rase ovaca jer rasa loj taloži u repu, a po drugim delovima tela skoro i da nema masnih naslaga, što mesu daje izvrstan kvalitet bez prisustva ponekad neprijatnog mirisa jagnjetine. Meso Awassi rase je crvenkasto, izuzetno ukusno i daje „krckavo” pečenje /u domicilnom području Bliskog istoka meso ove rase je znatno skuplje od mesa ostalih pasmina/.
Kao sekundarni selekcijski cilj: povećanje formata trupa-tela (Awassi ovca pripada grupi krupnih rasa te je pogodna i za proizvodnju mesa).
Rasa ima izražen instinkt stada, ovce su dobre majke a ovnovi imaju izražen libido. Izuzetno je prilagodljiva na razne klimatsko-geografske i odgajivačke uslove /aklimatizacija i akomodacija/. Posebno je pogodna za sušne i polusušne rejone /posebno Mediteranski deo Hrvatske/ gde sa lakoćom podnosi duga sušna i pakleno vruća leta sa ekstremnim temperaturama ali joj nisu nikakav problem ni hladne kontinentalne zime.
Njena sposobnost da istovremeno pase i brsti, neprobirljivost prema hrani, iskorišćavanje najnekvalitetnijih biljki, žbunje i trnje /genetska predispozicija vezana za domicilni rejon/ čine ovu rasu pogodnu za intenzivno ali I ekstenzivno i polunomadsko odgajivanje. Nije slučajno da je ova rasa rasprostranjena na svim kontinentima, da je svoje mesto kao rasa meliorator /za ukrštanje/ našla u mnogim nacionalnim programima za razvoj ovčarstva: Makedonija, Turska, Kipar, Grčka i td., a u planu je odgajivanje u čistoj krvi i u Hrvatskoj gde je u nomenklaturi pasmina HSSC zavedena pod rednim brojem–šifrom 17.